1. Ana Sayfa
  2. Cinsellik
  3. Aldatan Erkeklerin Çocukluk Yaşlarına Dair Yapılan Araştırmalar Sizi Çok Şaşırtacak!

Aldatan Erkeklerin Çocukluk Yaşlarına Dair Yapılan Araştırmalar Sizi Çok Şaşırtacak!

neden-aldatırız

CİSED’in yaptığı çalışma sonucu, eşini aldattığını söyleyen 500 erkeğin yüzde 70 oranının çocukluklarında birbirinden farklı kadınlar yani anne türevleri tarafınca büyütüldüklerini işaret ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine bakılırsa aldatılmalar her geçen gün artıyor. Aldatmanın pek çok sebebi var…

1Birden Fazla Kadın Tarafından Büyütülen Erkekler Daha Kolay Aldatıyor!


anne-bebek ilişkisi ruhsal ve vücutsal gelişim için oldukça mühim. Bilindiği gibi bir çocuğun ilk seveceği ve iletişim halinde olacağı kişi de annesi oluyor. Annenin çocuğunu beslemesi, ilgi göstermesi, konuşması, kısacası 0–3 yaş dahilinde onu hayata hazırlayacak davranışları ileriki zamanlarda sevgi, bağlılık ve güven duygusu olarak geri dönüyor. 0–3 yaş arası annenin sesi, sıcaklığı, kokusu, tutarlı davranışları ve bakışları çocuğunu derinden etkiler. Bilhassa çalışan annelerin tercih etmek zorunda kaldıkları “bebek bakıcısı” ya da “anne yerine geçen kişi” modelleriyle (babaanne, anneanne, hala, görümce teyze, gibi) çocukluk dönemi tuhaf bir hale bürünebiliyor. Peki, olumsuzluklar kendini nasıl gösteriyor?

20–3 Yaş Gerçekten Çok Önemli


Bebekler 0–3 yaş döneminde ilgiye, sevgiye, beslenmeye ya da uyku alışkanlıklarını karşılayabilen anneye ihtiyaç hisseder. Çalışan annelerin bazen bu süreci çocuklarıyla sağlıklı bir şekilde tamamlayamaması problemlere sebebiyet verebiliyor. Göbek kordonunun ardı sıra anne ve bebek bağını kuran ve çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlayabilen mucizevi anne kokusu, annenin bakımı ve ilgisi bebeğin ruhsal ve duygusal durumu için gerekli olduğu denli beyin gelişimi içinde de çok mühim. Annenin tutarlı yakınlığını görmeyen 0–3 yaş arası bebeklerde kaliteli ve kesintisiz bir uyku düzeni sağlanamayacağından ruhsal ve bedensel büyüme ve gelişiminde aksaklıklar görülebilmektedir.

3Bebek Bakıcısının Etkisi Nelerdir


Doğum izni neticesinden sonra anne çalışmalı mı yoksa çalışmamalı mı sorusu hep gündemde. Çalışan annelerin doğum izni yeterli değil, bununla birlikte çocuklarından uzak olmaları ve birden fazla kadın tarafından büyütülme durumu, anne mahrumiyeti yaşanmasına ek olarak çocuğun ruhsal gelişimini de negatif etkileyebiliyor. Çocuğun 0–3 yaş arasında ilgiye ihtiyacı oluyor. Çalışan ebeveynlerin bu gereksinimler için başvurdukları bebek bakıcıları ve kadın akrabadan yardım almaları anne mahrumiyeti ardından karşılaştıkları ikinci bir travma halini de alabilmekte. Çünkü ne olup bittiğini anlayamayan bebek iki farklı ve birden çok anne figürü arasında kalabiliyor.

4Güven Sarsıntısı Yaşaması Çok Muhtemel Hale Geliyor


Anne kokusu, sevgisi, ilgisi, şefkati, tutumları, çocuk yetiştirme biçimi ve ideali, disiplin anlayışı tarzında hemen hemen her şey farklılık oluşturabileceğinden, tam da güven ve bağlanma hislerinin ve yakın ilişki davranım tutumlarının atıldığı yetişme evresinde bebeğin aklının karışmasına sebebiyet verebiliyor. Bu mevzu da, çocuğun bilinçdışı evrelerinde bağlanma ve güven sarsıntısı yaşamasına yol açabilmektedir. Çünkü bebeğin gelişiminde, çevresindekiler ile ilişkilerin temelinde ve davranışlarının temelinde 0–3 yaş arası anne ile bebek ilişkisi vardır.

Yorum Yap