1. Ana Sayfa
  2. Cinsellik
  3. Antik Mısır’da Cinsel Hayat

Antik Mısır’da Cinsel Hayat

Antik Mısır’da Cinsel Hayat

Eski Mısır döneminde cinsel hayat bugün anladığımızdan oldukça farklıydı. Tarihte cinsellikle ilgili ilk kayıtlara da bu dönemde denk geliyoruz. Cinsellikle ilgili hemen hemen hiçbir tabunun bulunmadığı bu dönemde, kaydedilen cinsellik öykülerinde hayvanlardan cesetlere ve kardeşlere kadar pek çok karaktere rastlamamız mümkün. Sizinle Antik Mısır’da cinsel hayata dair daha önce duymadığınız gerçekleri paylaşacağız.

1Mumyalama Süreci Bir Nekrofili Seansına Dönüyordu

Mumyalama Eski Mısır’da oldukça önemli bir süreçti. Ancak bu işlemi gerçekleştirenlerin ölü bedene saygı duymadığı da kayıtlara geçmişti. Özellikle güzel kadınların ölüleri ile cinsel ilişkiye girildiğinin yayılmasının akabinde, aileler kadın bedenlerini mumyacılara teslim etmeden önce bekleterek, çürümelerini sağlıyorlardı.

2Doğum Kontrolünün Mucitleri

Eski Mısırlılar doğum kontrolü için pek çok farklı yöntem deniyorlardı. Eski papirüslerde kayda geçen bilgilere göre Eski Mısırlılar akasya ağacı özünden yapılma sakızlar ile kadınların rahimlerini kapatıyorlardı.

3Kleopatra’nın Vibratörü

Dünyanın gelmiş geçmiş en çekici kadınlarından biri olarak bilinen Kleopatra, tarihte bilinen ilk vibratörün mucidi olarak da anılıyor. İçi boş bir papirüs kutusuna kızgın arıları dolduran Kleopatra bu aletini vibratör olarak kullanıyordu.

4Hayvanlarla Cinsel İlişki

Mısır hiyerogliflerinde insanların hayvanlarla ilişkisini anlatan pek çok figür bulunmaktadır. Bunun yanlış yorumlandığını iddia eden tarihçiler kadar Eski Mısır’da hayvanlarla cinsel ilişkiye girmeye kutsaliyet atfedildiği de söylenmektedir.

5Kraliyet Ailesinde Ensest

Eski Mısır’da kraliyet ailesinde kardeşlerin birbirleriyle evlendiği bilinen bir gerçek. Hatta kardeşlerin birbirinden çocukları olduğu ve o çocukların da vakti geldiğinde yönetimi devraldıkları söylenmektedir. Eski Mısır tarihinde görülen pek çok genetik hastalık da ensest ilişkiden kaynaklanmaktadır.

6Bekaret Önemli Bir Konu Değildi

Günümüzde özellikle kadınlar için önemli bir konu olarak görülen bekaret, Eski Mısır’da hiç ilgi çeken bir konu değildi. Evlilik öncesinde de ilişki yaşamaktan çekinmeyen Eski Mısırlılar, kadın bekareti ile dini hiçbir dönem bağdaştırmadılar.

7Sadakatsizlikte Kadına Büyük Ceza

Evlilik öncesi ilişkiler sıklıkla görülüyor olsa da evlendikten sonra eşlerin birbirine sadık olması bekleniyordu. Özellikle eşine sadık olmayan kadınlara uygulanan çok ağır cezalar vardı. Sadakatsiz erkekler de toplum içinde dışlansalar da herhangi bir ceza almazlardı.

8Nil Nehrine Karşı Mastürbasyon

Eski Mısır’da erkeklerin hazzı kutsal kabul ediliyordu. Bu sebeple özellikle firavunların törenlerinde Nil Nehrine karşı mastürbasyon yapmaları törenlerin önemli bir parçasıydı. Bununla ilgili çeşitli kayıtlar da bulunmaktadır.

9Cinsel Pozisyon Resimleri

Eski Mısır’da erotik papirüsler olarak adlandırılan belgelerde pek çok farklı cinsel pozisyon resmedilmişti. Hatta bunun için özel yetiştirilen sanatçılar bile vardı.

10Tarihteki İlk Oral Seks Kaydı

Tarihte karşımıza çıkan ilk oral seks de Eski Mısırlılar tarafından kayda alınmıştı. Bununla ilgili pek çok mitolojik hikâye de günümüze kadar ulaşmıştır.

11Erkek Cinsel Organı Çok Önemliydi

Eski Mısır’da refah ve doğurganlık çok önemliydi. Özellikle de erkek cinsel organına oldukça önem veriliyordu. Tarihte bilinen en eski ameliyat olan sünnet uygulaması da Eski Mısır’da görülmüştür.

Yorum Yap