1. Ana Sayfa
  2. Cinsellik
  3. Cinsellik Eğitimi Erken Dönemde Başlamalı

Cinsellik Eğitimi Erken Dönemde Başlamalı

Cinsellik Eğitimi

Cinsel eğitim, mahremiyet, tutum geliştirme ve iletişim konuları kapsaması gereken bir eğitimdir. Cinsel istismar ise çocuğun uygun olmayan cinsel aktiviteye zorlanması anlamına gelmektedir. Cinsel eğitim ve istismardan korunma ile ilgili bilginin çocuklara ne zaman aktarılması gerektiği hala tartışılan bir konudur. Pek çok uzman cinsel eğitimin okul öncesi dönemde başlaması gerektiğini belirtmektedir. Tabii ki en önemli nokta, çocuğun yaşına, gelişimine ve algı düzeyine olan içeriklerin doğru materyalle ile sunulmasıdır.

Yurtdışında özellikle Avrupa ve Amerika’da okul öncesinden itibaren her okul döneminde cinsel eğitim verilmektedir. Ülkemizde de bir dönem verilen cinsel eğitim çeşitli kaygılardan dolayı müfredattan kaldırılmıştır.

Bazı ebeveynlere göre cinsel eğitim için en uygun dönem ergenliktir. Her çocuğun ergenliğe giriş yaşı değişebilir ancak genel olarak 10-14 yaş arası ergenlik çağı olarak adlandırılır. Ancak ebeveynlerin düşüncesinin aksine, ergenlik dönemi cinsel eğitim için oldukça geç bir dönemdir. Bu döneme kadar gençler kendi bedenlerindeki değişimleri kolaylıkla fark ederler ve bunların nedenlerini öğrenmek için çeşitli yollara başvurabilirler. Bu noktada çocuklarınızın size sorabilecekleri sorulara karşı da hazırlıklı olmalısınız.

Doğru İletişim Önemli Bir Anahtar

Çocuklar gelişimlerinin her döneminde cinsellik ile ilgili bilgi sahibi olmak isterler. Bunun için internette ya da sosyal medyada sorularına cevap arayabilir ya da arkadaşları ile çeşitli paylaşımlarda bulunabilirler. Bu durum bazı zamanlarda çocukların yanlış bilgiler edinmelerine sebep olurken etkisi hayatları boyunca devam edebilecek olan yanlış davranışlar içine de girebilirler. Çocuklarınız ile kuracağınız doğru iletişim pek çok hatanın önüne geçilmesinde önemli rol oynayacaktır.

Doğru iletişim için çocuğunuzun içinden geçtiği dönemin özelliklerini öğrenmeli ve buna uygun bir iletişim kurmalısınız. Onların sorabilecekleri sorulara hazırlanmalı ve doğru cevaplar konusunda da uzmanların önerilerine önem vermelisiniz. Aynı zamanda çocuğunuzun merak ettiği konularla ilgili doğru bilgiye ulaşması için doğru yönlendirme yapmak da önemlidir.

Cinsellikle ilgili çocuklarınızla sohbet ederken, yasaklar ya da tabulardan uzak durmalı ve hiçbir konuda çocuğunuz korkutmadan sağlıklı bilgi edinmelerini sağlamalısınız. Cinselliğin doğal bir ihtiyaç olduğunu anlayan çocukların hayatları boyunca sağlıklı bir cinsel hayat sürdürdükleri bilinmektedir.

Yorum Yap