1. Ana Sayfa
  2. Cinsellik
  3. Cinsellik İle İlgili Genel Kültürünüzü Arttırmak İçin Buradayız: Bu Kelimelerin Ne Demek Olduğunu Öğrenin

Cinsellik İle İlgili Genel Kültürünüzü Arttırmak İçin Buradayız: Bu Kelimelerin Ne Demek Olduğunu Öğrenin

Cinsellik İle İlgili Genel Kültürünüzü Arttırmak

Gün geçmiyor ki cinsellik ile ilgili yeni bir kelime ortaya çıkmasın. Dolayısıyla zaman zaman cinsellik ile ilgili bilgileri güncellemekte fayda var. İşte biz de bu sebeple son dönemlerde ortaya çıkan ve cinsellikle ilgili kelimeleri ve anlamlarını sizin için bir araya getirdik.

1Retroseksüel

Metroseksüelin tam karşıtı olarak tanımlanabilecek Retroseksüeller tamamen bakımsızdırlar. Giyimlerine ve görünümlerine önem vermeyen retroseksüeller, giyim ve bakım için hiç para harcamazlar.

2Aseksüel

Ne karşı cinse ne de kendi cinsine ilgi duymayan kişiler aseksüel olarak adlandırılırlar. Bir cinsel yönelim bozukluğu olarak da tanımlanan aseksüeller genellikle cinsellikten tiksinirler.

3Panseksüel veya Omniseksüel

Tüm anlamına gelen pan kelimesinden de anlaşılacağı gibi bu kişiler tüm cinslere karşı ilgi duyabilirler. Bu noktada elbette sadece kadın veya erkeklere ilgi duymak aklınıza gelmesin. Panseksüeller LGBTİ tüm bireylere de ilgi duyarlar.

4İnterseksüel

İnterseksüeller hem kadın hem de erkek özelliklerini taşıyan kişiler olarak tanımlanır.

5Poliseksüeller

Çok anlamına gelen poli kelimesinden de anlaşılacağı gibi Poliseksüeller birden fazla cinse ilgi duyabilirler. Panseksüellerden farklı olarak tüm cinsiyetlere değil sadece belirli cinsiyettekilere ilgi duyarlar.

6Pomoseksüel

Kendini transeksüel, homoseksüel ya da benzeri herhangi bir kalıba sokmak istemeyenler pomoseksüel olarak adlandırılır. Bu kişiler kendini etiketlemeyi sevmediklerini söylerler.

7Triseksüel

Triseksüeller her şey ile ilişki yaşayabilirler. Kadın ve erkeğin yanı sıra cansız objelerle veya hayvanlarla bile ilişki kurabilirler.

8Sapyoseksüel

Sapyoseksüeller tamamen zekadan tahrik olurlar. Sapyoseksüeller için fiziksel çekimden ziyade zekadan dolayı cinsel istek bulunmaktadır.

9Hiperseksüel

Çok sık bir şekilde cinsel ilişki yaşama hissiyatında olanlar hiperseksüel olarak adlandırılırlar. Genellikle erkeklerin yaşadığı düşünülse de kadınlar da hiperseksüel olabilirler.

10Sosyoseksüel

Sosyoseksüel kişiler romantik bir ilişkiden ziyade yalnızca cinsel zevkleri ve tatminleri için ilişki yaşamayı tercih ederler. Halk arasında çapkın olarak adlandırılabilen bu kişiler aslında çapkınlıktan bir kaç adım ötesini temsil ederler.

11Ekoseksüel

Cinsellik ile değil yemek ile ilgili olan ekoseksüellik, yemeklerinde hormonlu gıda olmasını istemeyenler için kullanılan bir tabirdir.

12Teknoseksüel

Adından da anlaşılacağı gibi teknolojiden haz alan kişiler teknoseksüel olarak adlandırılır. Bu kişiler karşı cinsten çok fazla zevk almazlar, her zaman için teknolojik ürünleri tercih ederler.

13Teknoseksüel

Taşradaki erkeklerin bakımlı olanları gettoseksüel olarak adlandırılır.

Yorum Yap