1. Ana Sayfa
  2. Cinsellik
  3. Kadınların Korkulu Rüyası Vajinismus Nedir? Tedavisi Mümkün Mü?

Kadınların Korkulu Rüyası Vajinismus Nedir? Tedavisi Mümkün Mü?

Kadınların Korkulu Rüyası Vajinismus Nedir Tedavisi Mümkün Mü

Bir ilişkide cinselliğin önemi herkes tarafından bilinir. Mutlu ve sağlıklı bir ilişki için seks hayatının da paralel olarak ilerlemesi son derece önemlidir. Ancak kadınları en çok korkutan cinsel rahatsızlıkların başında gelen vajinismus, seks hayatıyla birlikte partnerlerin iletişimini de derinden etkiliyor. Peki, yaşam kalitesini düşüren bu rahatsızlık hangi nedenlerden kaynaklı ortaya çıkar. Tedavisi mümkün müdür?

1Vajinismus Olabilir Misiniz?

Bazı kadınların vajinal kaslarında meydana gelen istem dışı kasılmalar olabilir. Bu durum çoğu zaman cinsel ilişkiden önce kendisini gösterirken bazen vajinaya yakın bir bölgeye dokunulduğu zaman da oluşabiliyor. Bu istemsiz kasılmalara vajinismus adı veriliyor. Kasılmalar, kadınlar için seksi, acılı ve ağrılı hale getirirken, cinsel ilişkiyi tamamen engelleyebiliyor.

2Seks Sırasında Acı Veren Kasılmalar

Seks yapabiliyor ama cinsel ilişki sırasında vajinal bölgede istemsiz oluşan kasılmalar meydana geliyorsa, sizde vajinismus olabilirsiniz. Elbette bütün etkenleri göz önünde bulundurmalısınız. Geçmişinizde cinselliğe dair travmatik anılarınız varsa bu sizin vajinismus rahatsızlığına sahip olabileceğinizi gösteren bir etken.

3Altında Yatan Sebepler Neler?

Bu rahatsızlığın bariz sebepleri olabildiği gibi her zaman görünürde bir sebebi olmayabilir. Ama yapılan incelemelere göre geçmişte yaşanmış travmatik cinsel anılar, cinsel istismar, duygusal faktörler, vajinismus rahatsızlığına neden olan başlıca etkenler. Tam olarak vajinismus tanısı konulabilmesi için fiziksel test ile birlikte cinsel geçmişinde uzmanlarla paylaşılması gerekiyor.

4Tedavisi Var Mı?

Kadınların bu konuda panik yapmasına gerek yok. Vajinismus tedavisi olan bir rahatsızlık. Tedavi yöntemleri ise çok yönlü uygulamalar ile sürdürülüyor. Egzersiz ile birlikte tedavi sürecinde uzman bir danışman son derece önemli. Tedavi sürecinde verilen cinsellik eğitimi kendi anatominizi ve cinsel ilişki sırasında yaşanacakları bilgilendirmek için verilmektedir.

5Kişiye Özel Tedavi

Vajinismus tedavisinde kişiye en uygun tedavi yöntemi seçilerek, bu kapsamda ilerlenir. Genel olarak tedavinin amacı kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlamak ve kasılmaları ortadan kaldırmaktır. Psikolojik olarak kişiyi rahatsız edecek yöntemler uygulanmaz. Sizin kabul edeceğiniz yöntemler uygulanır. Tedavi süreci sonrası kişinin cinsel hayatı adım adım normal bir hale gelmektedir.

Yorum Yap