1. Ana Sayfa
  2. Cinsellik
  3. Neden Seks Yapmak İstediğinizi Düşündünüz Mü? İşte Bu İsteğin Altında Yatan Nedenler

Neden Seks Yapmak İstediğinizi Düşündünüz Mü? İşte Bu İsteğin Altında Yatan Nedenler

source[1]

Seks ile ilgili olarak her zaman söylenen şey bunun en doğal istek olduğudur. Bunu bilsek de cinsellik konusu tüm dünyada tabu olarak kalmaya devam etmektedir. Belki de seks isteğimizin altında yatan nedenleri öğrenmek ve bunun sadece “doğal” bir istekten daha fazlası olduğunu bilmek, bu tabuların da yıkılmasına fayda sağlayacaktır. İste gelin seks isteğimizin altında yatan nedenleri hep beraber inceleyelim.

1Rahatlama Hissi

Tamamen içgüdüsel bir istek olan seks yapma isteği gerçekleştiği zaman, kişiler inanılmaz bir rahatlama hissi duyarlar. Bu his isteğin tatmin edilmesinden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda boşalmak da sizi fiziksel olarak da oldukça rahatlatan bir husustur.

2Haz Duyma

Yapılan anketler pek çok kişinin haz arayışı içinde olduğunu ve bu yüzden seks yaptığını ortaya koymuştur. Bu da aslında evrimsel gelişimimizin bir parçası. Cinsellikten duyulan hazzın sürmesi, türümüzün devam etmesi için seks yapmaya devam etme isteğimizin sürmesi anlamına geliyor.

3Fiziksel Çekicilik

Eğer partnerinizi fiziksel olarak çekici buluyorsanız, onunla seks yapma isteğiniz artacaktır. Türünü devam ettirmek isteyen tüm canlılar, gelecek nesilleri için en iyi partneri seçmeye çalışırlar ki bunu da partnerlerine karşı fiziksel beğenilerini sunarak gösterirler.

4Deneyim Kazanma

Türünü devam ettirmek isteyen tüm canlılar, seks partnerlerini tatmin etmeleri gerektiğini düşünürler. İnsanlar ise bu tatmini ancak deneyimle kazanabileceklerine inanmışlardır. Bu sebeple de nihai partnerine ulaşıncaya kadar deneyimlerini arttırmak için seks yapmak isteyen insanların sayısı bir hayli fazla.

5Sosyal Statü Kaygısı

Günümüzde her konu sosyal statü kaygısını peşinde getirebiliyor. Seks yapma isteği de bunlardan biri. Seks yaptıkça statü kazandığını düşünen insan sayısı hiç de az değil.

6İntikam

İntikam hissi tamamen evrimsel sürecimizle alakalıdır. Bu hissi duyamayan hiçbir insan bulunmamaktadır. Bu sebeple partnerinden intikam almak için başka biriyle seks yapanların sayısı hiç de az değil.

7Dominasyon

Bu noktada psikiyatrik rahatsızlıklar devreye giriyor aslında. Partneri üzerinde daha baskın olmak isteyen bireyler seksi bu amaçla kullanabiliyorlar. Her ne kadar dozu kaçınca psikiyatrik bir rahatsızlık olsa da günümüzde bu amaçla seks yapmak isteyenlerin sayısı hiç de az değil.

8Aşk ve Bağlılık

Elbette seks yapma isteğinin sebeplerinden biri de partnerinize karşı duyduğunuz aşk ve bağlılık. Bu konuda farklı teoriler mevcut. Bazı araştırmacılar ise seks yapma isteği duyduğunuz kişilere âşık olabileceğinizi söylüyorlar.

9İletişim

Partneriniz ile yaptığın seksin ilişkiniz için önemli bir iletişim aracı olduğunu bilmelisiniz. Hatta bu iletişim aracı o kadar özel ki eksikliği ilişkide ciddi sorunlara yol açıyor.

10Baskı

Seks yapma motivasyonlarından bir tanesi de çevre baskısı. Çevresinde bu konuda farklı yorumlar duyan partnerlerin birbirlerini sekse zorladıkları da bilinen bir gerçekliktir.

Yorum Yap