İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Cinsellik
  3. Vajinal Sağlığı Tehdit Ediyor: Kadınların Kullanmaktan Kaçınması Gereken 6 Sözde Hijyenik Genital Ürün

Vajinal Sağlığı Tehdit Ediyor: Kadınların Kullanmaktan Kaçınması Gereken 6 Sözde Hijyenik Genital Ürün

hygiene-intime-7-erreurs-que-l-on-fait-toutes

Kadınlar arasında bakımlı olmak, fit görünmek ve iyi giysiler ne kadar önemliyse de bazen içeride bir şeyleri unutuyor gibiyiz. Hayır psikolojilerinden bahsetmiyoruz. Üzerinde duracağımız konu genital bakım. Fakat bugün etrafta genital hijyen adı altında satılan ve aslında sağlığımızı tehdit eden ürünlerden bahsedeceğiz. Bu listeyi okumadan, eczaneye, markete gitmeyin. İşte, hijyenik olduğu iddia edilen zararlı 10 genital bakım ürünü.

1Kokulu Pedler

Hoş kokulu pedler istenmeyen kokuları bastırmayı vaad etse de barındırdığı yüzlerce kimyasal ile genital sağlığımızı tehdit ediyor. Bu pedlerin uzun süreli kullanımı bakterilerin üremesine davetiye çıkarıyor. Regl dönemlerinde bebek gibi kokmak için bu kimyasal dolu pedleri kullanmaktansa sık sık duş almak yeterli.

2Yoni Egg(Yeşim Yumurta)

Libidoyu arttırdığı ve kramplara iyi geldiği söylenen bu ürün tamamen zararlı diyebiliriz. Birkaç saatten bir geceye kadar vajinada kalabilen bu yumurtaların faydası olmadığı gibi vajinusmus, kas gerginliği ve mesane enfeksiyonuna sebep olması da cabası.

3Vajinal Yıkama Jelleri

Vajina kimyasallar ve yoğun su olmadan da kendini temizleyebilecek kapasitede bir organ. Yani halı yıkamaya gider gibi jelleri, şampuanları kullanmak pek doğru değil. Çünkü bu maddeler pH dengesini bozarak enfeksiyonlara yol açabiliyor.

4Vajinal Duş

Vajinal duş, yanma, koku ve akıntı için önerilse de her zaman faydalı olmayabilir. Bu uygulamada bir takım sıvılar ve yoğun parfüm vajinanıza duş aracılığıyla verilir ve bunlar eğer bilinmeyen bir enfeksiyon varsa daha da ağırlaşıp kalıcılaşmasına sebep olabilir.

5Genital Hijyen Spreyi

Daha fresh, temiz bir vajina mı? Almayalım kalsın. Bu tarz içerikler de tıpkı diğer ürünlerde olduğu gibi pH seviyesini olumsuz etkiler. Vajina dudakları ve vulvada ciddi kızarıklık ve hassasiyete sabep olabilir.

6Vajina Beyazlatıcı Kremler

Bu kremler bağışıklık sistemini çökerten bazı steroidler içerebiliyor. Bunlarsa tüm enfeksiyonlara “Hoşgeldiniz, buyurmaz mıydınız?” demekle eşdeğer.  Aynı zamanda bu kremler derinizi bir hayli inceltebilir.

 

Yorum Yap