1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. 10 Yaşındaki Bir Kızın Ölümüne Sebep Olan TikTok Kapatılacak mı?

10 Yaşındaki Bir Kızın Ölümüne Sebep Olan TikTok Kapatılacak mı?

images(254)

Maalesef yanlış okumuyorsunuz TikTok çılgınlığı tüm dünyayı sarmışken bu da yaşandı. Küçücük bir kız çocuğu TikTok uygulamasında rastladığı bir challenge’ a(meydan okuma) katılmak isterken hayatından oldu.

Çok eleştiriyor, video çeken ergenlere gülüyoruz. Ama bazılarımız da kendimizi video çekerken buluyoruz. Tiktok bir sosyal mecra olarak herkese sonsuz bir içerik üreterek eğlenme imkanı sunuyor. Evde sıkılan genç yaşlı herkes bir yerde bu videolara kayıtsız kalamıyor. Peki ama çılgınlık derecesinde tükettiğimiz her şey gibi Tiktok’un da bazı riskleri olabilir mi? Geçtiğimiz günlerde yaşanan skandal ve açıklamaları anlattık.

1Olay İtalya’da Gerçekleşti

10 yaşındaki küçük kızın video çekmek uğruna kendini ölüme ittiği olay İtalya’da gerçekleşti. İtalyan yetkililer Tiktok için kısa süreli erişim yasağı getirdiler.

2Bayılma Challenge Öldürdü

Küçük kız insanların kendini bayılttığı videoları izleyerek bu akıma katılmaya karar verdi. Boynuna bir kemer bağlayarak nefessiz kalarak bayılmaya çalışan kız maalesef kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

3Teşvik Edici İçerik Bulunamadı

TikTok yetkilileri küçük kızı oksijensiz kalarak bayılmaya itecek herhangi bir içerik bulunamadığını açıkladı. Aynı zamanda topluluk  ilkelerini ihlal edecek hiç bir görsel içeriğe izin verilmediğini de ayrıca belirttiler.

4Gençler İçin Ne Yapılmalı?

Bu olayın ardından tüm sosyal medya platformlarına karşı aynı şüphe içine girildi. Acaba gençlerimiz ve çocuklarımız bu tarz içeriklere karşı yeterince korunuyor mu? 10 yaşındaki  küçük kızın ailesinin belirttiğine göre; kızları yalnızca videoları izlemek için ve dans etmek için uygulamayı kullanıyordu. Ancak velilerin farkında olmadan çocuklarını tehlikeye attığı en azından bu olay için açıkça ortada. İtalya hükümeti yaşını kanıtlayamayan kullanıcıları asla uygulamaya almayacak ancak diğer ülkeler ne yapabilir merak konusu.

Bizce denetimin çok güç olduğu internet aleminden çocukları uzak tutmak oldukça güç. Çözüm yine ebeveynlerde bitiyor. Siz iyisi mi, çocuğuna ağladıkça tablet veren anne babalardan olmak yerine onları dinleyen ve farklı etkinlikler öneren ebeveynlerden olun.

 

Yorum Yap