1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. 120 Yaşındaki Amasyalı Kadın 3 Padişah, 12 Cumhurbaşkanı Gördü: İşte Uzun Yaşamın Sırrı

120 Yaşındaki Amasyalı Kadın 3 Padişah, 12 Cumhurbaşkanı Gördü: İşte Uzun Yaşamın Sırrı

uzun-dha1_18141831_16_9_1624812640-880x495

Ömür dediğin hızlıca gelip geçiyor, sağlıklı ve uzun bir ömür için her gün türlü yollar deneniyor. İşte bazen hayat tarzından, genlerden kaynaklı yaşam süresi kısa olurken bazen de rekora koşuluyor. Genelde böyle haberler Japon yaşlılardan gelirken bu kez de ülkemizden bir ninemizi konu ediniyoruz. İşte 120 yaşındaki Amasyalı ninemiz Şeker Aslan ve uzun yaşamaya dair verdiği sırlar…

13 Padişah 12 Cumhurbaşkanı Gördü

Tam 120 yaşına giren ve ailesiyle yaptıkları doğumgünü partisinde mumları üfleyen Şeker Nine, Cumhuriyet tarihinin ayaklı kanıtı diyebiliriz. Osmanlı döneminden 3 padişahla aynı dönemlerde yaşayan Aslan, Atatürk, İsmet İnönü, Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve ülkemizin diğer tüm cumhurbaşkanı ile başbakanlarını görmüş.

2Uzun Yaşamın Sırrı Doğal Beslenme

120 yaşına kadar getiren sağlıklı yaşam sırrı kesinlikle sağlıklı beslenme. Şeker Aslan’ın kızı Serap Yüksel’in söylediğine göre annesi beslenmesine çok dikkat ediyor ve asla hazır yemekler tüketmiyor. Amasyalı Şeker Nine’nin en sık tükettiği besinler ise; Tereyağı, bal, yoğurt, ayran ve haşlanmış yumurta.

3Corona Olmayan Tek Ev Ferdi

Amasya’da kızı, damadı ve torunlarıyla yaşayan Şeker Nine, sadece son 7 yıldır Alzheimer hastalığına sahip. Bunun dışında bir hastalığı bulunmuyor. Pandemi boyunca tüm ev halkı Corona’ya yakalanırken Şeker Nine’nin testleri sürpriz şekilde hiç pozitif çıkmamış. Zaman zaman Alzheimer dolayısıyla aklı gidip gelse de sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürüyor. Mani söylemeyi ve dua etmeyi çok seven Şeker Aslan’a nice yaşlar diliyoruz.

Yorum Yap