1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. 2008’den Beri Yaşanan En Uzun Kesinti: Detaylarıyla Dün Gece Yaşanan Facebook, Whatsapp ve Instagram Problemi

2008’den Beri Yaşanan En Uzun Kesinti: Detaylarıyla Dün Gece Yaşanan Facebook, Whatsapp ve Instagram Problemi

instagram-whatsapp-ve-facebook-coktu_71294

Dün gece bir anda Instagram, Facebook ve Whatsapp hayatımızdan kısa bir süreliğine çıktı, gitti. Öncelikli olarak kullanıcılar tarayıcılarında problem var sansa da global çaplı bir kriz olduğu kısa süre içinde anlaşıldı. Şu sıralar Paris Moda Haftası’na akın eden yerli influencerlar Instagram yokluğunda neler hissetti, karalar bağladı mı bilmiyoruz ama bizler hayli sıkıldık. İşte yaşanan global sıkıntı ile ilgili detaylar yazımızda;

1Kesintinin Sebebi

Şirketin yaptığı açıklamaya göre kesinti, veri merkezleri arasındaki ağ trafiğini koordine eden omurga yönlendiricilerde yapılan bir konfigürasyon değişikliğinden kaynaklanıyor. Daha anlaşılır haliyle Facebook’un yaptığı güncellemelerle internet ağlarında hizmet sunduğu platformlara ulaşmakta güçlük yaşamış ve kesintiler meydana gelmiş.

2Kesinti Neden Bu Kadar Uzun Sürdü?

Yaşanan bu kesintinin neden bu kadar uzun sürdüğü merak ediliyordu. The Guardian’a yapılan açıklamaya göre; Facebook personeli dün hem ofis içi sistemlere girişte hem de ofise fiziksel olarak girişte sıkıntı yaşadığından müdahale edemedi. Fiziksel olarak giremediler diyoruz ki bu durum çok ilginç. Çalışanların personel giriş kartları çalışmadığı için şirket dışında kilitli kaldılar ve masalarına asla ulaşamadılar. Durumun bu denli ciddi olması da şirket içi kaynaklara siber saldırı ihtimalini düşündürdü.

3Yeniden Yaşanabilir

Bu sorun 2008’den beri yaşanmamış yaşansa da bu kadar uzun sürmemişti. Tabi bu kadar nadir görülen bir sıkıntı olması bir daha yaşanmayacağı anlamına gelmiyor. Şirket bu süreçte ne Facebook’tan ne de bağlı bulunan Instagram ve Whatsapp’tan veri sızıntısı olmadığını belirtilse de özellikle iş modeli olarak Instagram satışını benimseyen şirketler için büyük maddi kayıpların yaşanmış olabileceği kesintinin olumsuz sonuçlarından.

Yorum Yap