1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. 2021 Yaşam Rehberi: Yeni Yılda Daha Sağlıklı Ve Zinde Olmak İsteyenler İçin Öneriler

2021 Yaşam Rehberi: Yeni Yılda Daha Sağlıklı Ve Zinde Olmak İsteyenler İçin Öneriler

2021 Yaşam Rehber

Birçok badireyi geride bıraktığımız ve huzurlu bir yıl yaşama arzusu içinde olduğumuz bu günlerde sizlere yeni yılda daha zinde, sağlıklı, enerjik, fit olmanızı sağlayacak bir sağlıklı beslenme ve aktif yaşama rehberi oluşturduk. 2021’i daha verimli geçirmek isteyenler için gelin kendimiz için en uygun yeni yıl kararları listesi oluşturalım.

1Egzersiz, Sağlıklı Beslenme, Diyet, Spor; Zinde ve Fit Bir Görünüm

Çoğunlukla yeni yıl öncesi alınan klişe diyet ve egzersiz kararlarını çoğumuz ilerleyen süreçte uygulamayız. Söylemesi kolay, uygulaması zor olan sağlıklı beslenme ve egzersiz, aslında sandığımız kadar yorucu ve uğraştırıcı değil. Aksine uygulamaya geçildiği andan itibaren tüm vücudunuzda ve zihninizde bir yenilenme ve tazeliğin oluştuğunu sizlerde görecesiniz. Bu kararları uygulamak ve devamlı olarak sürdürebilmek için esasında yapmanız gerekenler oldukça basit.

2Hedeflerinizi Net Sınırlarla Belirleyin

Çoğunlukla alınan kararların havada kalmasının ana nedeni, belirlenen hedeflerin belli bir noktaya odaklanması ama net bir plana sahip olmamasıdır. Öncelikle değinmemiz gereken nokta her bireyin yaşam tarzı kendine özgüdür. Dolayısıyla bu kararları alırken kendi yapınızı ve yaşam biçiminizi de işin içine katarak, olabildiğince gerçekçi kararlar vermelisiniz. Kendi sınırlarınızı tanıyarak ve takip ederek, devamlı olarak bir adım yukarı çıkmak odaklı hareket etmelisiniz. En alt basamaktan başlamaya sakın ola korkmayın. Kendi bedeninizde yaratacağınız en ufak etki zamanla zihninize ve tüm hayatınıza sirayet edeceğinden, adım adım ilerlemeniz aldığınız kararları uygulamanızı kolaylaştıracaktır.

3Özgüvenli Olun, Geçmişte Edindiğiniz Başarısızlıklar Sizi Korkutmasın

Karar alması kolay da iş uygulamaya gelince geçmişte tecrübe ettiğimiz başarısızlıklar bizi olumsuz bir bakış açısına sürüklüyor. Her sene yeni kararlar alıp, bu kararları uygulamakta sıkıntı yaşadıysanız ya da kısa sürede hevesini kaybettiyseniz, sizde ilk olarak ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu elde edin. Kendinize inanın, adım adım ilerleyin ama yapabileceklerinize karşı şüpheci davranmayın.

4Peki, Sağlıklı Yaşam Nasıl Alışkanlık Haline Getirilir?

Daha ilk başta yelkenleri suya indirmek yok! Yılbaşı kararlarınızın yazılı olarak kalmaması için sağlıklı yaşamı en kısa sürede alışkanlık haline getirmelisiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek zor mu geliyor? Siz de onları tamamen ortadan kaldırmak yerine ilk olarak ufak değişiklikler yaparak işe başlayabilirsiniz. Egzersiz, sağlıklı beslenme ve düzenli uyku edinmesi zor olmayan alışkanlıklar aslında.

5Kendinizi ve Bedeninizi Tanıyın

Fırsat bulduğunuz her anı aktif şekilde değerlendirerek, hedef noktalarınızı olabildiğince net belirleyin. Esnek ve belirsiz olan kararlar çoğunlukla askıda kalır. Bu durumu engellemek için kısa süreli ama etkili kararlar alarak ilerlemek son derece faydalı olacaktır.

Aldığınız kararları mutlu olarak uygulayabileceğiniz ortamlar yaratarak uygulamak kararların sürdürülebilirliğini arttıracaktır. Egzersiz yapmak zor ve külfetli mi geliyor? O zaman siz de ilk etapta kısa sürelerle başlayabilirsiniz. Tempolu yürüyüşler, hareketli müzik eşliğinde dans ve egzersizi birleştirmek, abur cubur yerine tatlı meyveler tüketmek, yeni ve hafif lezzetlere kapı aralamak ve daha fazlasıyla bu sene arzuladığınız fit görünümü elde etmek daha kolay hale gelecek. Sağlıklı, mutlu ve zinde bir yıl geçirmeniz dileğiyle.

Yorum Yap