1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Akdeniz Sallanıyor, Depremler Dünyanın Sonunu Mu Getirecek

Akdeniz Sallanıyor, Depremler Dünyanın Sonunu Mu Getirecek

deprem-dha_16_9_1612629689

Ülkemizde yaşanmış olan çeşitli depremler silsilesi herkesi diken üstünde tutuyor. Kandilli Rasathanesinin yayımladığı depremler internette devamlı aratılıyor.

Gözler Kandilli Rasathanesi Sonuçlarında

1Ayrılık Üstüne


İnsanlar oturdukları bölgeler hakkında tedirgin ve temkinli davranmaya çalışıyor. Kandilli Rasathanesi, sistemlerine yansıyan sismik verileri resmi duyuru ekranından yayımlayarak depremleri vatandaşların da inceleyebilmesini sağlıyor.

1Vatandaş Gergin


Ülkemizde yaşanan ve etkileri çok acı olan depremlerin sebebiyet verdiği gerginlik sürüyor. Merak edilen son depremler Kandilli Rasathanesi ve AFAD verilerince güncelleniyor.

2Çeşitli Bölgelerden Deprem Haberi Gelmeye Devam Ediyor


Artık duyduğumuz her sarsıntı vatandaşı tedirgin ediyor. Civar bölgelerde oturan bireylerin deprem verilerine dair araştırmaları hız kazanıyor.

3Deprem Travmasına Yaklaşım Nasıl Olmalı


Bu tecrübeyi yaşayan insanların travmayla başa çıkmalarına yardımcı olmak adına standart bir yöntem yoktur. Bireyin özerk kişiliğine ve yaşam biçimine uygun, yaşama geçirilebilecek yöntemler araştırılmalıdır.

4Cesaretlendirici Tutum Önemli


Depremden sonrasında yapılacak psikolojik tedavide kişiye, yaşadıklarını ve hissettiklerini rahatça belirtme olanağı tanımak, zihinsel, bedensel rahatlama ve dinlenmesine olanak vermek, yakınlarının yardımını istemesi adına cesaretlendirmek, travmanın yaratabileceği duygusal problemler hususunda aydınlatıcı bilgiler vermek çok önemlidir.

5Konuşmak İstemiyorsa Zorlamayın


Kendisinin arzu istediği bir zamanda duygu ve tecrübe ettiklerini paylaşabileceğini söylemek, kişinin rahatlamasına olanak verecektir. Hassas kişiye kesinlikle konuşma zoru gösterilmemelidir.

6Günlük Tutmak Öneriliyor


Bir günlük tutmak, yaşanılan, tecrübe edilen, hissedilenleri dışa vurmanın güvenli bir aracı olmanın yanında kişinin iç dünyasını yazması, onu somutlaştırır. Yazılanlar üzerinde çalışılabilecek, olumlu değişimler yaratılabilecek somut bir zemin hazırlar.

7Profesyonel Destek Almaktan Çekinmeyin


Olumsuz tecrübelere sahip kişi, iki haftayı geçen bir süreden sonra çok yoğun korku ve keder hissetmeye devam ediyor ise, günlük yaşama geri dönmekte güçlükler yaşıyor ise, kendisine ve hatta belki etrafa zarar verme riski taşıdığı düşünülüyorsa, profesyonel destek alması düşünülmelidir. Tedavinin asıl amacı tecrübe yaşamış kişiye, stresle ve başa geldiyse matemle başa çıkma becerilerini kazandırmak, güçlendirmek olmalıdır. Uygun görülürse, ilaç tedavisi uygulanması istenebilir.

8Çocuklarda Deprem Psikolojisi


Depremi yaşayan kişinin yaşı bu travma deneyimine vücudun vereceği tepkiyle direkt etkilidir. Yaşam ve mekân kaybına anlam vermek çocuklar için çok daha zordur. Duygularını anlatmak konusunda çoğu zaman da beklendiği gibi yetişkinlerden daha deneyimsiz ve yetersizdirler. Çocuğun normalden farklı olumsuz tavırlarının her biri bir bulgudur ve her bulguyla özel çalışılmalıdır. Çocuğun güvenli hissettirilmesi en temel kaygımız olmalıdır.

9İnsanların Bilinçlendirilmesi Çok Önemli


Depremin sıklıkla gerçekleştiği ülkemizde, insanların deprem konusunda bilinçlendirilmesi, fiziksel ve psikolojik etkilere yönelik kendi kendine ve tanıdıklarına yardım etmek konusunda eğitimi, elzem süreçlerde profesyonel destek olanaklarından yararlanmaya teşvik edilmesi, toplum sağlığı için en az yapılaşma kadar mühimdir.

Yorum Yap