1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Alaattin Çakıcı’nın Açıklamaları ile Tekrar Gündemde: Türkiye’nin En Meşhur Mafya Babaları ve Kabadayıları

Alaattin Çakıcı’nın Açıklamaları ile Tekrar Gündemde: Türkiye’nin En Meşhur Mafya Babaları ve Kabadayıları

Türkiye’nin En Meşhur Mafya Babaları

Yakın bir zamanda özel bir afla cezaevinden tahliye edilen Alaattin Çakıcı, yaptığı açıklamalar ile gündemde olmayı sürdürüyor. Özellikle 90’lı yıllarda sıklıkla karşılaştığımız mafya babası ve kabadayı kavramı, maalesef ki tekrar gözümüze sokulmuş vaziyette. Siyasetteki durumu bir kenara bırakıp, sizin için Türkiye’nin en meşhur mafya babalarını ve kabadayılarını listeledik.

1Sedat Peker

Uzun zamandır hapishane dışında olan ve son dönemlerinde siyaset çevresinde de sıklıkla gördüğümüz Sedat Peker, ilk dönemlerinde uyuşturucu ile verdiği mücadele ile biliniyordu. Ancak zaman içinde Oğuz Atak cinayeti, çete olaylarına karışmak, tehditle tahsilat yapmak, zorla alıkoymak gibi suçlar ile gündeme gelmeye başlamıştı.

2Alaattin Çakıcı

Suç hayatına bir İETT şoförünü bıçaklayarak başlayan Alaattin Çakıcı’nın siyasi sebeplerden ötürü 41 kişinin ölümü ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Eski karısını öldürdüğü düşünülen, Borsacı Adil Öngen’e, Pamukbank Genel Müdürü Burhan Karaçam’a, Emin Cankurtaran’a, Hıncal Uluç’a, Cavit Çağlar’a ve Engin Civan’a yönelik saldırıları azmettirmekle suçlanan Alaattin Çakıcı 1998’de yakalandı ve o zamandan beri de hapis yatıyordu.

3Hadi Özcan

Kocaeli Çetesi’nin lideri olarak bilinen Hadi Özcan, cürüm işlemek niyetiyle teşekkül oluşturma, adam yaralamak, cezaevinde talimatla suça azmettirmek, cezaevinde şahıslardan haraç toplama, çek-senet tahsilatı, adam kaçırma ve araba hırsızlığı gibi suçları ile tanınmıştır.

4Hüseyin Saral

Hüseyin Ağa olarak bilinen mafya lideri, Türk ve Romen polislerinin ortak operasyonu ile yakalanmıştı. Yakalandıktan sonra mekânında pek çok yasadışı tüfek, tabanca ve el bombası ele geçirilmiş ve 2005 yılında Roma’da başka bir mafya ile aralarından çıkan husumet sonucu öldürülmüştür.

5Nuri Engin

Meşhur Karagümrük Çetesi’nin lideri olan Nuri Engin, Sibel Can’a fotoğraflı şantaj yapan Can Kuzu’yu kaçırıp işkence yapması ile magazin basınında yer bulmuştu.

6Erol Evcil

Zeytin Kralı olarak tanınan Erol Evcil, Alaattin Çakıcı’nın yakın dostudur. Interpol tarafından uzun süre aranan Evcil, Bursa’da yakalanmıştır.

7Dündar Kılıç

Alaattin Çakıcı’nın kayınpederi olan Dündar Kılıç, siyaset dünyasına özellikle de Semra Özal’a olan yakınlığı ile bilinmektedir. Dündar Kılıç 1999 yılında hayatını kaybetmiştir.

Yorum Yap