1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Amazon Çalışanları Şişeye Tuvalet Yapıyor: Skandal Nasıl Ortaya Çıktı?

Amazon Çalışanları Şişeye Tuvalet Yapıyor: Skandal Nasıl Ortaya Çıktı?

bathroom

Dünyanın en prestijli en çok çalışılmak istenen ofislerindendir Amazon ofisleri. Ancak bugünlerde öyle söylentiler var ki midemizi fazlasıyla bulandırdı doğrusu. Yoğun çalışma koşulları nedeniyle işçilerini tuvalete bile göndermeyen bir Amazon yönetimi gerçekten var mı yoksa tüm bunlar yalan mı?

1İşçiler İddia Ediyordu

Uzun zamandır işçilerin yoğunlukla ilgili serzenişleri basında yer alıyordu. Son atılan iddiaya göre ise işçiler zaman zaman tuvalete gitmeye vakit bulamayıp şişeleri kullanarak tuvalet ihtiyaçlarını karşılıyormuş. Çok eski işçilerden birinin bu konunun Amazon’un oryantasyon eğitimlerinde bile anlatıldığını dile getirdiği söyleniyor.

2The Intercept Ortaya Çıkardı

Bu iddialar sürekli yalanlanıp hatta komik bululnuyordu. Ancak The Intercept gazetesi bir takım şirket içi yazışmaları ortaya çıkarınca işin rengi tam idrar sarısına döndü diyebiliriz. Şok eden maillerde, Amazon’un bölge müdürü “Torbalara dışkılamayın” uyarısı yapıyor. E-postanın devamında idrar dolu şişeleri poşetlerin içine bırakılmaması için eklemede bulunuyor.

3Jeff Bezos’un Şişesi Nerde?

Jeff Bezos ismini duymayan hatta zenginliğinin bolluğuna imrenmeyen var mı? Jezz Bezos Amazon’un kurucusu ve CEO’su. Aynı zamanda pandemi ile birlikte 253 milyona ulaşan servetiyle dünyanın en zengin insanı. Bu skandalla ilgili henüz açıklama yapmasa da onun bir tuvalet şişesi olmadığına eminiz değil mi?

4Amazon’dan Yanıt Var

30 dakikalık mola süreleri yüzünden işleri yetiştirme baskısıyla ve yöneticilerin de haberdar olmasıyla işçilerin şişelere tuvaletlerini yaptıkları iddiasına Amazon yetkililerinden elbette cevap geldi. Alabama ziyaretinde Vermont senatörü Amazon yöneticisine iddiaları sorunca Twitter’dan şöyle bir yanıt gelmişti: “Gerçekten şişeye idrar iddialarına inanmıyorsunuz, değil mi? Eğer bu gerçek olsaydı hiç kimse bizim için çalışmazdı. Gerçek şu ki; Dünya genelinde bir milyondan fazla yaptığı işle grur duyan ve ilk günden beri iyi ücretler alıp sağlık hizmetine sahip işçilerimiz var. Umarız ki diğer işçilerin de bu haklara sahip olmasını sağlayacak yasalar çıkartabilirsiniz”

Bakalım bu çirkin skandalların sonu nereye varacak. Tüm çalışanlarına eşit ve insancıl haklar tanıyan iş verenler diliyoruz hepinize, mutlu haftasonları.

Yorum Yap