1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Amerika’nın Seçim Oyunları – Geçmişten Günümüze Seçim Hikayeleri

Amerika’nın Seçim Oyunları – Geçmişten Günümüze Seçim Hikayeleri

Amerika’nın Seçim Oyunları

3 Kasım’da Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen Başkanlık seçimleri, tüm dünyanın ilgi odağıydı. Önceki seçimlerde sadece bir haber olarak yer alan seçimler, bu sefer detaylı analizlerin yapıldığı, tartışma programlarında saatlerce çeşitli değerlendirmelerin yapıldığı bir hale evirildi.

ABD Başkanlık seçimleri, 1792 yılından beri 4 yılda bir Kasım ayının ilk salı gününde yapılmaktadır. Bu seçimler, seçmenlerin doğrudan başkanın ve başkan yardımcısının belirleyeceği şekilde gerçekleşmez. Onun yerine her eyaletten seçmenler, eyaletlerin seçiciler kurulunda olacak üyeleri seçerler. Başkan ve Başkan yardımcısı ile bu seçiciler kurulu tarafından belirlenir. İlgili eyaletin seçiciler kurulunun üye sayısı, o eyaletin senato ve temsilciler meclisi üyelerinin toplamı kadardır.

Bu seneki seçimlerin bu kadar önemli olmasının en önemli sebebi ABD’de son dönemlerde daha önce görülmemiş düzeyde yaşanan protesto ve gösterilerdi elbette. Bu protesto ve gösterileri körüklediği iddia edilen Trump ve yönetiminin yönetimden uzaklaşmasını isteyen kadar destekçileri de bir hayli fazlaydı. Ayrıca 2020 yılına kâbus gibi çöken Covid-19 vakalarının ABD’de bir türlü kontrol altına alınamaması hem sağlık sektöründeki aksaklıkları ortaya çıkardı hem de Trump ve yönetimine olan güveni zayıflattı.

Seçimler Tarihi

Ünlü yazar Isaac Asimov, 40 yıl kadar önce Amerika’nın cehalet kültürüne dikkat çekmiş ve Amerikan demokrasisinin çarpıklığını o dönemde gözler önüne sermişti.

ABD’de yapılan seçimler ile ilgili seçimden çok önce başlayan tartışmalar ve anketlerin seçimler üzerinde doğrudan etkisi olduğu her zaman dillendirilmiştir. Başkan adaylarının canlı yayınlarda yaptığı tartışmalar, gündemi her dönem meşgul etmiş ve seçim sonuçlarına bu tartışmaların ne kadar etkisi olduğu tartışma konusu olmuştur. ABD’nin seçim tarihine baktığımızda, hiçbir dönemde çok tartışmalı bir seçimin yaşanmadığını görüyoruz. Hemen hemen her seçimde kazanan başkan adayı, kaybeden başkan adayını tebrik etmiş ve sonucu da kabullenmiştir. ABD’nin demokrasi zaferi olarak adlandırılan seçim günü, seçmenler de oy vermeseler dahi yeni başkana olan saygılarını dile getirmekten çekinmemişlerdir.

Tüm bu tarihe rağmen oldukça şaibeli geçen bu son seçimler, sonuçlarından bağımsız olarak konuşulmaya ve tartışılmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Yorum Yap