1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Apple Depresyonu Erken Teşhis Etmeye Niyetlendi: Uyku Düzeninden Yazı Biçimine Anksiyete ve Depresyon Tespiti

Apple Depresyonu Erken Teşhis Etmeye Niyetlendi: Uyku Düzeninden Yazı Biçimine Anksiyete ve Depresyon Tespiti

79270-1280

Wall Street Journal’ın Apple iç yazışmaları ile ilgili yaptığı bir habere göre; teknoloji devi şirket sağlık alanında bambaşka bir proje için adım atmaya hazırlanıyor. Toplanan verilerle kullanıcıları depresyon ile ilgili erkenden uyarmaya yarayacak bu Apple güncellemesi ile yepyeni bir devir başlayacak gibi görünüyor.

1Henüz Çalışılıyor

Cihazdan toplanacak olan uyku düzeni verileri, yazma davranışı gibi veriler toplanarak kişide belirli zihinsel sağlık koşulları ve ya bilişsel gerileme olup olmadığı tespit edilecek. Tabi bunun için bilim adamları yoğun bir çalışma yürütüyor.

2Biogen ve California Üniversitesi İşbirlikçi

Apple bu yeni gelişmeyi, sene başında ortaklık yapacağını açıkladığı teknoloji şirketi Biogen ve California Üniversitesi ile birlikte ortaya koyacak. Apple’ın Biogen ile yaptığı araştırma bilişsel düşüşe, California Üniversitesi ile yaptığı araştırma ise stres, kaygı ve depresyona odaklanıyor.

2Veri Toplamak İçin Nelere İzin Vereceğiz?

A young teenager is sitting in her bed in the dark with only the light of her phone shining on her face.

Depresyonda olup olmadığınızı anlayacak Apple cihazlarveri toplamak için kamera, klavye, ses sensörleri ve Apple Watch’u kullanacak. Kullanıcıların nasıl konuştuğu, ne sıklıkta ve ne kadar hızlı yürüdükleri, kalp ve nefes hızları, uyku düzenleri ve daha fazlası ölçülecek. Örneğin aşırı hızlı yazan ya da sık yazım hatası yapan kullanıcılar incelenecek.

Yorum Yap