1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Apple’dan Telefon Onarımında Yeni Hamle: Yedek Parçalarla Kendi Tamirciniz Olacaksınız

Apple’dan Telefon Onarımında Yeni Hamle: Yedek Parçalarla Kendi Tamirciniz Olacaksınız

159116-homepage-news-feature-apple-self-service-repair-explained-how-to-fix-an-iphone-or-mac-yourself-image1-vemsfr3e1q

Apple marka ürünleri kullanıyorsanız bilirsiniz ki tamir ve bakım işlemleri en doğru şekilde şirketin kendi sağlayıcılarında yapılır. Yeni yapılan açıklamayla ise kullanıcıların orijinal yedek parçalara erişiminin eskisi kadar sınırlandırılmayacağı müjdesi verilmiş oldu. Apple kendi onarım işlemini kendisi yapmak isteyenler için parça, doküman ve araçları müşterilerine göndererek buna imkan vermiş olacak.

1Tüketici Hakları Savunucuları Diretti

Apple’ın onarım konusunda böyle bir alternatif sunmasının en büyük nedeni akıllı telefon kullanım süresini uzatmak isteyen tüketici hakları savunucularının uzun yıllardır “onarım hakkı” için direnmesi. Apple, daha önce, yalnızca yaklaşık 5 bin yetkili servis sağlayıcısı ve 2 bin 800 bağımsız onarım hizmeti sağlayıcısına orijinal parçalara erişimi sağlıyordu. Bu yeni gelişmeyle tüketicilerin telefonlarını çok daha kolay onaracağı ve uzun ömürlü kullanacağı öngörülüyor.

2ABD’de Başlayacak

Markayı kullananların kendi onarımlarını yapmaları için parça tedariği yıl başında ilk olarak Amerika’da başlayacak. 2022 yılı içinde de tüm dünyaya yayılacak. Apple, en yaygın tamir sebeplerini bulmuş ve bunun için 200’den fazla onarım parçasını ve onarım esnasında kullanılacak aletleri belirlemiş. Yeni yıl itibariyle de bu malzemeleri satmaya başlayacak. Bununla birlikte iPhone 12 ve iPhone 13 sahipleri batarya, ekran ve kamera modülü gibi en önemli yedek parçaları doğrudan Apple’dan satın alabilecekler.

Yorum Yap