1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. ‘Aşkolandın Larin’ Olarak Bilinen Sosyal Medya Fenomeni Doktorluk Mesleğinden Men Edildi

‘Aşkolandın Larin’ Olarak Bilinen Sosyal Medya Fenomeni Doktorluk Mesleğinden Men Edildi

larin

Biz onu Twitter’da aşkolandın sözüyle fenomen haline gelen bir kullanıcı olarak biliyoruz. Cinsel içerikli şakaları, doktorluk mesleğini seçip Çapa Tıp gibi köklü bir okuldan mezun olması ve tabi ki trans bir birey olması ile fazlasıyla alışılmışın dışında Larin Kayataş. Gerçek adı Toprak Kayataş ya da Toprak Cengiz olarak bilinen Larin, bugün karşımıza bambaşka bir haberle çıkıyor.

1Genel Ahlak Gerekçesiyle Men Edildi

Çapa Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra her yeni mezun gibi zorunlu görevini yapmak üzere Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne atanmış. Atandıktan 1 ay sonra 3 aylık bir görevden uzaklaştırma almasının ardından hastane personellerinden biri tarafından yeniden CİMER’e şikayet edilmiş. Bu şikayetle birlikte yolun sonuna gelen trans doktor 1 yıldır yapabildiği mesleğinden men edilmiş.

2“Mücadele Edeceğim”

Kendisine yönelik yapılanın ağır haksızlık olduğunu düşünen Larin Kayataş kendisinin sosyal olarak öldürülmeye çalışıldığını ifade ediyor. 1 yıldır disiplin soruşturması devam ederken çalıştığı esnada mobinge maruz kaldığını söyleyen Karataş, böyle bir dönemde özel hayatın bahane edilerek bir doktorun görevden alınmasını kınıyor. ‘Bugüne kadar bir çok şeyle mücadele ettim’ diyen genç kadın bu işin de peşini bırakmayacak gibi görünüyor.

3Ameliyatlar İçin Para Toplamıştı

Larin Kayataş henüz tıp fakültesine yeni girdiği yıllarda cinsiyet değiştirme ameliyatlarına karar vermiş ve LGBT örgütleri tarafından çokça kez desteklenmiş bir isim. Kendisi şimdilerde inkar edip, konuşanları sustursa da zamanında yardım kampanyaları ile para toplayıp ameliyat olmuş bir trans kadın. LGBT derneklerinin bir kısmı şu an Larin’in yaşam tarzı ile trans bireyleri desteklemediğini ya da aynı durumda olan gençlere örnek olmadığını düşünüyor

 

 

Yorum Yap