1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Bizim Büyükşehirlerimiz De Alarm Vermeye Başladı: Dünyada Su Sıkıntısı Çeken Ülkeler

Bizim Büyükşehirlerimiz De Alarm Vermeye Başladı: Dünyada Su Sıkıntısı Çeken Ülkeler

Dünyada Su Sıkıntısı Çeken Ülkeler

Son günlerde haberlerde sık sık gündeme gelen konulardan bir tanesi de İstanbul, İzmir ve Ankara’da yaşanan su sıkıntısı. Büyükşehirlerimizin baraj doluluk oranları oldukça sıkıntılı gözüküyor. Eğer önümüzdeki dönemde yağmur ve kar yağışı olmazsa bu sıkıntının daha da büyüyeceğine kesin gözüyle balııyor. Dünyada su sıkıntısı aslında yeni bir konu değil. Gelin hep beraber su sıkıntısı çeken ülkelerin durumuna bir göz atalım.

1Orta Doğu En Sıkıntılı Bölge

Su sıkıntısı açısından en yüksek riskli olan ve bu konuda en çok sorun yaşayan ülkeler Orta Doğu ülkeleri. Orta Doğu ülkelerinde temiz içme suyunun çok büyük bir kısmının tarım ve sanayi için kullanıldığı belirtiliyor. Bu ülkeler ciddi anlamda su kaynağı arayışı içinde.

2Nüfusu Yüksek Ülkeler Büyük Problem İle Karşı Karşıya

Başta Hindistan olmak üzere, nüfusu yoğun ülkeler su sıkıntısı ile ilk karşılaşacak ülkeler olarak gösteriliyor. Bu noktada su sıkıntısının sadece yüksek nüfustan değil, aynı zamanda çarpık kentleşmeden de kaynaklandığını belirtmemiz gerekiyor.

3Türkiye’nin Konumu

Türkiye su sıkıntısı riski açısından ikinci kategoride yer alıyor. İkinci kategoride yer alan ülkeler yüksek derecede su sıkıntısı eken ülkeler olarak konumlandırılmaktadır. Üç tarafı denizlerle kaplı ülkemiz için bu durum oldukça acıklı ve anlaşılmaz gibi görünse de, içme suyu ile ilgili durumumuz maalesef bu şekilde.

4Avrupa’da Sıkıntıda

Dünya üzerinde su sıkıntısı yaşamayan ülke neredeyse yok denecek kadar az. Elbette Avrupa da bu durumdan muaf değil. Avrupa’da en çok su sıkıntısı çeken ülkelerin başında Yunanistan, Belçika ve İspanya gelmektedir.

525 Litre Ve Diğer Belgeseller

Su sorununun iyice gün yüzüne çıkması ile ülkemizde pek çok çalışma yapılmaya başlandı. Bunların başında da oldukça etkileyici bir belgesel olan 25 Litre geliyor. Bu belgesel ülkemizde içme suyunun durumu ile ilgili pek çok çarpıcı gerçeği ve farklı çözüm önerilerini sunan belgesel sık sık yayınlanmaya devam ediyor.

6Atık Suyu Arıtmak Mümkün Mü?

Su sıkıntısı çeken ülkelerin çözüm arayışları mühendisliğin de sınırlarını zorluyor. Bu amaçla , su açısındna en sıkıntılı bölge olan Orta Doğu’da atık suyun çok büyük bir kısmı arıtılarak yeniden kullanılması sağlanıyor.

Yorum Yap