1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Boğaziçi Öğrencilerine Sosyal Medyadan Büyük Destek: Aşağı Bakmayacağız!

Boğaziçi Öğrencilerine Sosyal Medyadan Büyük Destek: Aşağı Bakmayacağız!

kapak_124418

Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz üzere Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektör Melih Bulu’nun aldığı göreve itiraz eden ve yaklaşık 1 aydır protesto ve  gösterilerine devam eden bir öğrenci ve akademik personel topluluğu olduğunu biliyorsunuz.

Bu süreçte ne öğrenciler ne hocalar vazgeçti ne de Melih Bulu tarafından istifaya yönelik bir adım geldi. Fakat dün yaşanan bir gelişme tüm Türkiye’yi ayağa kaldırdı.

1Aşağı Bakmadıkları İçin Tutuklanan Öğrenciler

Dün öğlen saatlerinde okula giren polisler, o sırada eylemlere devam eden öğrencileri toplayarak götürüyorlardı ki skandal görüntüler kaydedildi. Toplu halde yürüyen öğrencileri önce ayrı ayrı devam edin diye uyaran polis; daha sonra da ‘Aşağı bakın’ şeklinde bir ifadeyle rahatsız edici görüntülere sebebiyet verdi. Yere bakmadığı için tam 38 öğrenci göz altına alındı.

2Sosyal Medya Ayağa Kalktı

Bu görüntülerin ardından sosyal medyada #AsagıBakmayacagız hashtagi ile paylaşımlar yapılmaya başlandı. Neredeyse tüm sanat dünyası, akademisyenler, haberciler bu olaya tepki gösterdi.

 

3Orantısız Güç Devam Ediyor

Maalesef olaylar dün yaşanan gözaltılara rağmen sona ermedi. Bugün 159’a yükselen gözaltı sayısı Boğaziçili akademisyenlerin rektörlük önündeki sırtı dönük eylemlerine yansıdı. Her zamankinden daha fazla öğretim üyesi destekçi olarak oradaydı. Kadıköy Kaymakamlığı ise 1 hafta süreyle gösteri ve yürüyüşleri yasakladı.

Ankara’da ise, Boğaziçili öğrencilere destek amaçlı gösteri yürüyüşü düzenleyen bir grup öğrenci polisin orantısız gücüyle karşılaştı. İçlerinden bir öğrencinin doğrudan atılan bir yumrukla bayıltıldığı birinin de dişlerinin kırıldığı söylentiler arasında. Yaklaşık 60 öğrencinin gözaltına alındığı Ankara’da eylemler devam ediyor.

Emniyet  Genel Müdürlüğü ise tüm söylentileri yalanlayarak provokatif hareketlere izin verilmemesi gerektiğini belirtti. Eylemler tüm yurtta devam edecek gibi görünüyor.

Yorum Yap