1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Brezilya’ya Uçuşlar Durduruldu: Sağlık Bakanından Açıklama

Brezilya’ya Uçuşlar Durduruldu: Sağlık Bakanından Açıklama

bakan-koca-mutasyon-nedeniyle-brezilya-ya-ucuslar-durduruldu-7338

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan ‘mutasyon’ açıklaması geldi. Bakan Koca “Mutasyon sebebi ile İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika’dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştı. Bu ülkelere bugün itibariyle artan mutasyonlu virüs kaynaklı vakalar sebebiyle Brezilya da eklenmiştir” açıklamasını yaptı.

1Mutasyonlu Virüse Karşı Tedbirler Alınıyor


İngiltere’de mutasyonlu virüsün ortaya çıkması sonrasın çok sayıda ülke İngiltere’ye uçuşlarını kısa süreli olarak durdurmuştu. Ancak havayolunu kullanan yolculara yapılan testler soncunda mutasyonlu virüsün diğer ülkelere de yayıldığı haberini almıştık. Türkiye’de de görülen mutasyonlu virüsün kontrol altına alındığı Sağlık Bakanı tarafından bildirilmişti. Bu kapsamda mutasyonlu virüse karşı tedbirler alınmaya devam ediyor.

2Bakan Koca’dan Mutasyonlu Virüs Açıklaması


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kendi sosyal medya hesabı üzerinden mutasyonlu koronavirüs konusunda açıklama yaptı. Genel virüs değerlendirmesi yapan Bakan Koca, konuyla alakalı tüm önlemlerin en dikkatli şekilde alındığının altını çizdi.

3Brezilya Da Listeye Eklendi


Dünya genelinde mutasyonlu virüsün yayılma hızı artarken, çoğu ülke bu yayılımın önüne geçmek için havayolu ulaşımına sınırlandırmalar getiriyor. Son olarak bu konuya değinen Sağlık Bakanı Koca, Brezilya’da da mutasyonlu virüs vakalarının artması dolayısıyla uçuşların durdurulduğu ülkeler arasına Brezilya’ya da eklediklerini açıkladı.

Bakan Koca açıklamasında “Mutasyon sebebi ile İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika’dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştı. Bu ülkelere bugün itibariyle artan mutasyonlu virüs kaynaklı vakalar sebebiyle Brezilya da eklenmiştir” şeklinde konuştu.

4Mutasyonlu Virüs Daha Hızlı Yayılıyor


Şimdiye kadar bilim insanlarını en çok korkutan konulardan birisi de Covid-19’un mutasyona uğramasıydı. Mutasyona uğraması geliştirilen aşıları etkisiz hale getirebileceği gibi belirsiz semptomların oluşabileceği korkusunu doğurmuştu. Mutasyonlu virüse ilk olarak İngiltere’nin başkenti Londra’da rastlandı.

Kısa sürede birçok ülke İngiltere ile havayolu ulaşımını belirli bir süre zarfınca kesti. Bu sürede mutasyonlu virüs, bilim insanları tarafından incelendi. Araştırma sonuçlarına göre mutasyona uğramış Covid-19 virüsünün alışık olduğumuz virüsle aynı semptomlara sahip olduğu ancak bulaşma oranının çok daha fazla olduğu tespit edildi. Bu kapsamda pandemi sürecinde alınan önlemler paralel olarak arttırıldı. Birçok ülkede mutasyonlu virüs etkenliğini arttırırken Türkiye’nin diğer ülkelere oranla daha iyi durumda olduğunu söylemek mümkün.

Yorum Yap