İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Bu Uygulamaya Davetiyesiz Giriş Yasak: Son Günlerin Popüler Uygulaması Clubhouse Nedir?

Bu Uygulamaya Davetiyesiz Giriş Yasak: Son Günlerin Popüler Uygulaması Clubhouse Nedir?

clubhouse_sf

Son günlerde herkesin dilinde Clubhouse. İlk kez duyanlardansanız ‘Bu pandemi dönemi gece eğlencesi mi kaldı canım ne club bu?’ diyeceğinize eminiz. Ancak burada var bir kelime oyunu efendim.

Twitter’da özelllikle dijital içerik üreten kesimin öncelikli olarak deneyimlediği Clubhouse nedir, ne işe yarıyor, son 3 günde hayatımızda neler değiştirdi gelin birlikte bakalım.

1Şimdilik Sadece IOS’ta

Elit bir uygulama olarak kalmak istediklerinden midir yoksa beta sürümde olduğundan mıdır bilinmez; Clubhouse şimdilik sadece Iphone işletim sisteminde mevcut. Ancak söylentilere göre geliştiriciler Android işletim sistemi için çalışmaları sürdürüyorlar.

2Fotoğraf Yok Video Yok, Dinlemeye Hazır mısın?

Evet bu uygulama bildiğimiz sosyal medya platformlarından biraz farklı. Sesli iletişim odaklı bu uygulamada görsel unsurlara yer verilmemiş. Odalar halinde konuşmacı topluluklarının yer aldığı sistemde; her oda için konu başlıkları moderatörler tarafından belirleniyor. Ve moderatörler dışında kalan kişiler seyirciler olarak adlandırılıyor.

3Sizi Kim Davet Etti?

Başlıkta belirttiğimiz gibi aslında uygulamaya katılmak için bir davetiyeniz olması gerekiyor. Yani yakın çevrenizde kullanan birinin sizi de dahil etmesi gerekiyor. Tabi her ne kadar daha hızlı olsa da bu tek yol değil. Kullanıcı adı alarak da uygulamaya katılabilirsiniz fakat bir onaylanma sürecini beklemeniz gerekecek.

4Odalarda Işıksız mıyım?

Valla odalar o kadar renkli ki ışıktan ziyade simler pullar dökülüyor üstünüze. O kadar farklı kültür ve meslekten insan bir araya geliyor ki konuşmacı olarak; bir nevi medeniyetler motifi atlası.

Berkcan Güven’den, Barış Özcan’a, Gülben Ergen’e ve tabi her yerde olmazsa olmaz yüzlerce start-upçısına aynı odada denk gelmek oldukça olası. Hatta ilk günden tam da böyle bir yayında 350 kişi birikmiş. Seyircilerden biri söz isteyerek (uygulamada el kaldırarak yapıyorsunuz) moderatörlerden hayranı olduğu Reynmen’e soru sormuştu.

5Gelecekte Neler Olacak?

Bu uygulamanın geleceği ne olacak? Açıkçası şimdiden merak ediyoruz. Şişirilmekte olan bir balon mu yoksa kalıcı bir süper fikir mi anlamak zor. Mantık oldukça güzel ve ilgi çekici. Özellikle sosyal medyanın’ yalan sosyalleştirme’ etkisine çok alışmışken; insanların birbirini dinleyerek ve söz alarak bir şeyler anlatıyor oluşu beşeri bir takım yeteneklerimizi dijital olarak ifade edebildiğimizin kanıtı gibi. Ancak bir yandan sadece Iphone kullanıcılarına açık olarak ‘premium’ algısı yaratması dolayısıyla sınıf faktörünü devreye sokması biraz itici görünüyor olabilir. Davetiye işi de cabası.

Geleceği hakkında çok net şeyler söylemekten kaçındığımız uygulama, şimdilik yeni bir soluk bir nefes gibi görünüyor. Öyle her yerden linklerin, saçma sapan videoların fışkırmadığı; istenilmeyen konulara dahil olmadığınız bu niş uygulama dileriz ayakta kalmayı başarır ve sosyal medya anlayışımızı kökten değiştirir.

Yorum Yap