1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Çin’de Köpek Yeme Festivaline Sosyal Medya Engel Olabilir Mi? İşte ‘Save a Dog’ Sahtekarlığı

Çin’de Köpek Yeme Festivaline Sosyal Medya Engel Olabilir Mi? İşte ‘Save a Dog’ Sahtekarlığı

cinde-kopek-yeme-festivaline-sosyal-medya-engel-olabilir-mi-iste-save-a-dog-sahtekarligi

Delinin biri kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkaramamış gibi atasözleri olan akıllı bir milletiz aslında. Ama bazen kitlesel örgütlenme konusunda fazlaca gaza geliyoruz. İşte böyle bir gaza gelmenin sonucu olarak dün tüm Instagram alemi tek bir görsele yoğunlaştı. “Save a Dog” yazan bir postu paylaşan binlerce insanın aslında tek amacı Çin’de geleneksel hale gelen ve köpek eti yenen festivale engel olmaktı. Tabi buradaki iyi niyet ve saflığımız Çin’in sosyal medyada yapılan paylaşımlarla festivalden vazgeçeceğine inanmış olmamızdı. Nitekim bu postun da, ilk paylaşımı yapan hesabın da sahte olduğu ortaya çıktı.

1Plant a Tree Co Bunu Hep Yapıyor

cinde-kopek-yeme-festivaline-sosyal-medya-engel-olabilir-mi-iste-save-a-dog-sahtekarligi

Black Lives Matters ve Avustralya’daki orman yangınları protestolarında da paylaşımlar yapılmasına öncülük eden Plant a Tree Co o zamanlarda da sahtekarlık ve dolandırıcılık ile suçlanmıştı. Yabancı kaynaklı bir çok yerde haberi yapılan bu oluşum insani duyguları sömüren bir canavar haline geldi demiyoruz ancak ortada gariplik olduğu kesin.

2Her Paylaşım 0,01 Dolar mı?

cinde-kopek-yeme-festivaline-sosyal-medya-engel-olabilir-mi-iste-save-a-dog-sahtekarligi

Şimdi size bildiğiniz bir gerçeği hatırlatalım hiç bir Instagram paylaşımı reklam iş birliği olmadığı müddetçe para kazandırmaz. Bunu gerçekten bildiğinize eminiz. Save a Dog postuyla bize bir sorumluluk yükleniyor; paylaş, yorum yap ve beğen deniliyor. Hani orada köpekler gidiyor sen de bir şeyler yap nasıl insansın dercesine. Evet paylaşmaktan hiç zarar gelmez, en azından böyle bir festival olduğunu öğrendik. Ancak işin sinir bozucu kısmı şu ki; buna öncülük eden kuruluşun amacının bambaşka olması. Bu da bir nevi umut tacirliğidir efendiler.

3Site Trafiği Artsın, Cebimiz Dolsun

cinde-kopek-yeme-festivaline-sosyal-medya-engel-olabilir-mi-iste-save-a-dog-sahtekarligi

Daha önce Plant a Tree Co ‘dan gelen açıklamalar var elbet. Onlar amaçlarının sitelerine trafik çekmek olduğunu ancak bağışlar için bunun istendiğini ima etmişler. Yani her paylaşım sonrası merak edip web sitelerine bakmanız ve alışveriş yapmanız bekleniyor. İşte bu alışveriş sonucu biriken paralar da protesto edilen etkinlik her ne ise onunla savaşta kullanılıyormuş. Tıpkı bu örnekte olduğu gibi internet sitesinden alınan kolyelerden toplanan para ile Çin’in Yulin Köpek Yeme Festivali’ne engel olunacakmış. Buna da okeyim, yeter ki o festival olmasın, bağış da yaparım diyor olabilirsiniz. Ancak, kötü haber geliyor; Plant a Tree Co’nun topladığığ bağışları henüz herhangi bir toplumsal olayda kullandığının belgesi, kanıtı yok.

İyi niyet suistimal eden edene siz de haklısınız. Bizi sömürmelerine izin vermeden önce küçücük bir internet araştırması yapmak bile hayat kurtarır bizden söylemesi. O Çin halkına da lafımız yok artık, yarasayı yediler 2 yıldır ne haldeyiz!

Yorum Yap