1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Dolandırıcılığı: Kripto Varlık Severler Vurgun Yedi

Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Dolandırıcılığı: Kripto Varlık Severler Vurgun Yedi

turk-kripto-para-borsasi-thodex-calisanlarindan-haber-alinamiyor-kullanicilar-magdur-1618918280

Çiftlik Bank’ın Tosncuğu’ndan sonra yeni bir dolandırıcı beyimiz ortaya çıktı. Bu kez kripto para dünyasının yatırımcıları dolandırılırken dolandırıcılığın baş şüphelisi milyar dolarlarla birlikte ortadan kayboldu.

1400 Bin Kişi Mağdur

Kripto para borsalarından biri olan Thodex’in yaklaşık 10 gündür ulaşılamayan web sitesinin yarattığı gerginlik ardından kurucu Faruk Fatih Özer’in Tayland’a kaçtığı söyleniyor. 400 bine yakın kişinin yatırım yaptığı sanal para borsasının kişileri 2 milyar dolarlık bir zarara uğrattığı düşünülüyor. Merkez Bankası işlemlere sınırlandırma getirdi, SPK ise inceleme başlattı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ise soruşturma başlatıp şirketin merkez ofisinde arama yaptı.

2Kripto Tosuncuğu Nerede?

Dolandırıcılık iddialarından sonra ismi sosyal medyada “Kripto Para Tosuncuğu” olarak anılmaya başlanan Faruk Fatih Özer’in nerede olduğu tartışma konusu. Mağdurlardan biri müvekkili olan avukat Oğuz Evren Kılıç, Özer’in dün saat 17.57’de İstanbul’dan yurt dışına kaçtığını öne sürdü. Kılıç, “Artık bundan sonra çok zorlu ve uzun bir süreç başlıyor. Allah herkese sabır versin” ifadelerini kullandı. Bir söylentiye göre dolandırıcının Tayland’a gittiği düşünülürken başka bir görüş ise Arnavutluk’un başkenti Tiran’da olduğu yönünde.

3Yatırımcı Çekmek İçin Araba Dağıtmıştı

Thodex isimli kripto para borsası ilk kez yatırım yapacak kullanıcıları çekmek için çekiliş düzenleyerek Porsche vereceğini açıklamıştı. Hatta reklam kampanyasında Türkiye’nin en ünlü ve güzel kadınlarına kırmızı elbise giydirilip pozlar verdirilmişti. Bu pozlar da Twitter’da çok konuşulmuş, bu kadar ünlüyü bir araya getirmenin zor olduğundan bahsedilmişti. Son olarak yatırım yapanlara  2 milyon Dogecoin dağıtacağını açıkladıktan sonra diğer borsalardan bu platforma yatırımcı yağmıştı.

Yorum Yap