1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Denizlerimiz Ölüyor Mu? : İşte Müsilaj ve Ülkemizde Görülen Yerler

Denizlerimiz Ölüyor Mu? : İşte Müsilaj ve Ülkemizde Görülen Yerler

1364256

Bir süredir İstanbul’da yaşayanlar denizin üstündeki garip görüntü ile karşılaşıyordu. Avrupa yakasında görülmeye başlanan bu salya benzeri yapı açıkçası hem sahilden geçenleri hem balıkçıları fazlasıyla endişelendiriyordu ki bu görüntüler sosyal medyaya da taşındı. Denizlerimizi kurtarmak için harekete geçmek isteyen binlerce insan ise yetkili kişi ve kurumlara serzenişte bulundu. Peki denizlerimiz gerçekten ölüyor mu?

1Müsilaj Neden Oluştu?

Müsilaj yani halk arasında bilinen adıyla deniz salyasının neden oluştuğu ile ilgili net bir bilgi verilmese de akademisyenler ve bakanlık konuyla ilgili çalışmalar yürütüyor. Üzerinde durulan olası sebepler ise şöyle; Marmara’da deniz sıcaklığının 3 dereceye kadar yükselmiş olması, Marmara’nın durağan yapısı ve biriken azot ve fosforun mikroorganizmaları beslemesi. Azot ve fosfor birikmesinin yaşanmasına sebep olan şey ise denizlerin kirletilmesi elbette.

2Deniz Salyası Nerelerde Görülüyor?

Daha çok kapalı denizlerde görülen müsilaj iklim değişikliği ile açık denizlere de yayılabilir hale gelmiş. Hatta şu anda Ege ve Karadeniz kıyılarına da harekete başlamış. Bu hareketlenmeye rağmen ana üssü Marmara Denizi. İstanbul, Adalar, Tekirdağ, Çınarcık, Bursa, Erdek, körfezler, kıyılar ve denizin derinleri de dahil olmak üzere tüm Marmara, yoğun müsilajın etkisi altında. Kadıköy, Moda Sahili, Fenerbahçe Sahili, Gemlik, Mudanya, Kurşunlu, Altıntaş sahillerinde salya etkisi rahatlıkla gözlemleniyor. Karadeniz’de Ordu ve Fatsa’da görülen müsilajın temizliğine 7 ilde başlanmış. Bu iller ise; İstanbul’da Pendik, Kocaeli’de Karamürsel, Bursa’da Mudanya, Balıkesir, Yalova, Çanakkale ve Tekirdağ.

3Ne Zaman Düzelecek?

Müsilaj için en endişeli sektör şüphesiz ki turizm. Neyse ki şimdilik Ege ve Akdeniz koruma altında. Ancak Marmara Denizi için durum çok daha vahim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temizleme çalışmalarına hızlıca başlamış olsa da düzelmenin çok hızlı olmayacağı apaçık ortada. Yıllardır türlü eziyete ve pisliğe katlanan denizimizin yaklaşık 5 yıl içinde eski haline gelebileceği öngörülüyor.

Yorum Yap