1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Doğan Cüceloğlu’nu Kaybettik: Geride Sayısız Kitap ve Program Bırakan Ünlü Psikoloğun Hayatı

Doğan Cüceloğlu’nu Kaybettik: Geride Sayısız Kitap ve Program Bırakan Ünlü Psikoloğun Hayatı

new-project-1-fChC_cover

Her zaman güler yüzlü haliyle, sakin ve huzurlu ses tonuyla sunduğu programlarla evlerimize konuk olan; kitapları ile farklı konularda bizleri aydınlatan tatlı psikoloğumuz Doğan Cüceloğlu’nu kaybettik. Beşiktaş Akaratlardaki evinde ölü bulunan Cüceloğlu’nun ardından sevenleri hüzne boğuldu. Düşme sonucu başından darbe aldığı ve evine çağırdığı sağlık ekipleri gelmeden hayatını kaybettiği açıklandı. Ünlü psikoloğun, acı haberinden sonra sosyal medyada yüzlerce mesaj yayınlandı.

83 yaşında kaybettiğimiz Cüceloğlu’nun pek kolay bir hayatı olmadı. Değerli araştırmalar yapan, ülkemizin en iyi üniversitelerinde görev yapan Doğan Hoca ömrünü eğitime adamıştı.

1Ailenin En Küçüğü

Doğan Hoca, 11 çocuklu bir ailenin 11. çocuğuydu. Mersin Silifke’de ailenin 9.çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluk yılları fakirlik içinde geçti.  Silifke’de en yüksek dereceli okul olan ortaokulu bitirdikten sonra subay olan ağabeylerimin yanında Ankara ve Kırklareli’nde okudu. Bir gazeteye verdiği röportajda, Kırklareli lisesinde ilk aşk şiirimi yazdığını söylemişti.

210 Yaşında Annesini Kaybetti

Annesini kaybettiğinde yaşadıklarını anlatan Cüceloğlu, “İlk üç gün hiçbir şeyin farkında olmadım, annem bir yere gitti gelecek gibi. 10 yaşındaydım, üç günden sonra birden bire farkına vardım ki; annemi bir daha görmeyeceğim. Kaçarak gittim annemin mezarının başına. Orada ağladım ağladım ve annemi bir daha görmeyeceğimi anladım. O akşam içimden dua ediyorum, ‘Allahım babamı öldürme’ diye. Bir şey oldu, babam azarladı. Orada şunun farkına vardım; ‘Doğan kimsesizsin.’ Ve bir karar vermiştim; kimsesizsin, ancak insanları memnun ederek hayatta kalırsın” demişti.

33 Çocuğu Bulunuyor

Psikolog Doğan Cüceloğlu iki evlilik yapmış. İlk evliliğinden Ayşen, Elif ve Timur isimli 3 çocuğu bulunuyor. Sevgili Doğan Hocamız ilk evliliği ile ilgili şunları söylemişti;

“Amerika’da doktora öğrencisiyken, benim gibi doktora öğrencisi olan Kaliforniya’da doğmuş büyümüş Emily ile tanıştım ve evlendim. Evlendiğimde ne kendimi tanıyormuşum, ne de evliliğin ne olduğunu. Silifke’de büyürken çevremde gördüğüm evlilik, koca, baba modelleriyle Kaliforniya’da büyümüş feminist bir Amerikalı kıza kocalık yapmaya çalıştım. Sonuç: hem ben çok ıstırap çektim hem de Emily’e acı çektirdim. Benim şimdi yüreğimi en çok yakan çocuklarıma verdiğim acılar. Onlardan dört yıl ayrı yaşadım.”

Biz de sevgili Doğan Cüceloğlu’na Allah’tan rahmet diliyoruz. Eserlerinle sonsuza dek yaşayacaksın Doğan Hoca, güle güle…

Yorum Yap