1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Dünyanın En Büyük Buzul Dağı Eridi: Sebep İnsan Kaynaklı İklim Krizi Mi?

Dünyanın En Büyük Buzul Dağı Eridi: Sebep İnsan Kaynaklı İklim Krizi Mi?

Master

Amerika Ulusal Buz Merkezi, yıllar önce dünyanın en büyük buzulu ilan edilen A68’in parça parça olup yok olduğunu bildirdi. Bu korkutan durum, insanları elbette iklim krizi ve tüketim şeklimizi irdelemeye itti. Amerika’nın belirttiği üzere yıllardır en büyük buz dağı olarak bilinen A68 artık uydudan izlenemeyecek duruma gelmiş. Yani camda kalmış bir leke gibi kuru bir bezle silinircesine silinip gitmiş uzaydan görülen dünya manzarasından. Peki bu işin tek suçlusu gerçekten insanlık mı?

1Son 3 Yılda 1800 Km Eridi

Antartika Yarımadası kenarındaki Larson C Buz Sahanlığı’ndan kopan A68 1 yıl boyunca hiç hareket etmemişti. Ancak 2017 yılından beri alçak uçuşlar ile sıklıkla görüntülenen buz dağının son 3 yılda 1800 km kadar eridiği gözlemlendi. Bu 3 yıllık sürede rüzgarlar ve akıntılar yüzünden hızlıca karaya doğru sürüklenen A68’in Güney Atlantik’teki Güney Georgia Adası’na çarpma ihtimalinden korkulmuştu. Ancak böyle bir korkuya yer kalmadı çünkü buzul parçalana parçalana yok oldu.

2Lüksemburg’un 2 Katı Büyüklüğündeydi

3 yılda 1800 km kaybeden bu buzul dağı kütlesinin büyük bir bölümünü yitirmiş görünüyor. Nitekim, kıta sahanlığından koptuğunda bu parça 5800 km yüz ölçümüne sahipti. Bu da tam olarak Lüksemburg’un iki katı büyüklüğünde bir yüz ölçümüne denk geliyor.

3İnsanlık Ne Kadar Suçlu?

Böylesine büyük bir buzdağının yok olma aşamasına gelmesi her ne kadar bizi aşağılık bir iklim katili gibi hissettirse de durum öyle olmayabilir. Uzmanların ve buz bilimcilerin açıkladığına göre bu tarz kıta sahanlığı ayrılıkları doğal bir süreç olarak görülüyor. Çünkü,  buz sahanlıkları zaman zaman kar yağışından kaynaklanan birikimi dengeleyebilmek için ana kütleden kopabiliyor. Ayrıca A68’in yüksekliğini çok fazla olmaması da hızlıca erimesinde etkili. Kısacası uzmanlar şu aşamada, A68’in kopuşunun insan kaynaklı iklim kriziyle doğrudan ilgili olmadığını düşünüyor.

Yorum Yap