1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Elon Musk’ın Şirketi Silikon Vadisi’nden Çekiliyor: Nereye Taşınıyor?

Elon Musk’ın Şirketi Silikon Vadisi’nden Çekiliyor: Nereye Taşınıyor?

tesla-says-it-can-now-recycle-92-of-battery-cell-materials_md

Teknoloji devlerini artık yoldaki sıradan vatandaş bile biliyor. İşte bu önemli şirketlerden biri olan Elon Musk’ın Tesla’sı, yaptığı teknolojik gelişimlerle sektörün lideri olmayı başarmıştı. Bugün ise Tesla, tüm teknolojik şirketlerin bir arada bulunduğu Silikon Vadisi’nden ayrılma kararıyla gündemde.

1Kaliforniya’da Vergiler Yüksek

Palo Alto adıyla da bilinen Silikon Vadisi, Kaliforniya’da yer alıyor. Ve uzun yıllardır teknoloji şirketlerine, start-uplara ev sahipliği yapıyor. Her ne kadar yeni fikirlerin merkezi olsa da Kaliforniya’daki yüksek vergiler genç girişimcileri yıldırmış durumda. Bu nedenle daha önce Oracle, Hp ve Toyota Motor şirketleri de Kaliforniya’dan taşınmıştı. Bu kez de Tesla, Silikon Vadisi’nden ayrılacağını duyurdu.

2Yeni Adres Teksas

Hem şirkete uygulanan yüksek vergiler hem de San Francisco’da işçiler için de aşırı yüksek fiyatlı konut seçenekleri Silikon Vadisi’nden Teksas’a taşıdı Tesla’yı. Elon Musk şirketini evinin de içinde yer aldığı Teksas eyaletine boşuna aldırmıyor tabi ki. Çünkü Teksas’ta kiralar ve vergiler oldukça düşük.

3‘Tamamen Ayrılmadık’

Şirket merkezini taşımak tamamen Kaliforniya’dan ayrılmak anlamına gelmiyor. Elon Musk’ın açıklamasına göre, genel merkezin daha ucuz bir eyalete taşınmasıyla Kaliforniya ve Nevada’daki Tesla fabrikalarının kapasitesi %50 oranında artırılması planlanıyor.

Yorum Yap