1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Elon Musk’ın Tesla’sından Satış Rekoru! 450 Otomobille Satış Hedefini Kaçırdı

Elon Musk’ın Tesla’sından Satış Rekoru! 450 Otomobille Satış Hedefini Kaçırdı

kapak

Dünya genelinde elektrikli otomobil devi olan Tesla, 2 Aralık’ta mevcut üretim ve satışlar hakkında açıklama yaptı. 2020’de 509 bin 737 araç ürettiğini belirten Tesla, yıl içinde toplamda 499 bin 550 araç sattığını duyurdu. Satış rekoru kıran Tesla’nın üretim sayısı geçen yıla oranla % 40 arttı. Satış sayısı ise % 36 artış gösterdi.

1Şirket Satış Hedefini 450 Otomobille Kaçırdı


Tesla CEO’su Elon Musk, yaptığı açıklamada 2020 yılında 500 bin satışa ulaşmayı hedeflediklerini ancak bu hedeflerini 450 araçla kaçırdıklarını belirtti. Bu durumun ne Tesla ne de Elon Musk için üzcü olduğunu düşünmüyoruz.

2Pandemi Nedeniyle Tek Montaj Fabrikası Kapatılmıştı


Tesla’nın tüm çalışanlarını ve elbette Elon Musk’ı tebrik etmek gerek aslında. Çünkü Covid-19 pandemisi dolayısıyla şirketin ABD’de bulunan tek montaj fabrikası ilkbahar döneminde birkaç haftalığına kapatılmıştı. Buna rağmen hedefine bağlı kalan Tesla, yılın ilk 9 ayı içerisinde 318 binin üzerinde araç satışı gerçekleştirdi.

3Elon Musk’tan Çalışanlara E-Posta


Pes etmeyen Elon Musk, belirlenen hedef ulaşmak için Aralık ayında çalışanlarına e-posta atmıştı. Söz konusu e-postada Tesla’nın dünya genelindeki fabrikaların üretebileceğinin üzerinde bir talebe sahip olduğunu belirten Musk, üretimin olabildiğince arttırılması gerektiğini ifade etti.

4Yeni Fabrikalar İnşa Edilmeye Başlandı


Hedefini 450 otomobille kaçırsa bile Elon Musk ve Tesla 2020 yılında büyük başarılara imza attı. Dünyanın en değerli elektrikli otomobil üreticisi olarak yükselen Tesla için Berlin’de ve Teksas’ta yeni fabrikalar inşa edilmeye başlandı. Bunun yanı sıra Çin’deki fabrikanın da üretimi arttırıldı.

52021’de İşler Kızışıyor


Tesla’nın 2021’de işi biraz daha zor gibi. Çünkü 2021 yılı itibariyle Tesla’nın karşısına güçlü rakipler çıkıyor. ABD merkezli bir diğeri otomobil devi olan Ford, Mustang Mach E model elektrikli aracının teslimatlarına başlamış bulunuyor.  Bunun yanı sıra Rivian adlı saygın start-up, gelecek yaz elektrikli kamyonet ve SUV modeli ile piyasaya giriş yapacak. Rakipler dışında Tesla’nın kendi içerisinde de çeşitli problemleri var. En fazla kar getiren araçları Model S ve Model X’in satışları düşüş gösterirken, ABD’deki güvenlik kurumları, adı geçen araçlardaki süspansiyon arızalarını araştırıyor.

Yorum Yap