1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Evde Geçirdiğiniz Sürede Atıştırma Seanslarına Ara Verin: Atıştırmanın Zararları

Evde Geçirdiğiniz Sürede Atıştırma Seanslarına Ara Verin: Atıştırmanın Zararları

Atıştırmanın Zararları

Korona virüs sebebiyle mart ayından beri hayatımızın büyük bir kısmını evde geçirmeye başladık. Bu dönemde mutfağa dadanmayan kimse kalmadı. Ayrıca atıştırmalıklara olan zaafımız da arttı. Ancak bu dönemde sağlığımıza dikkat etmek oldukça önemli. Bu sebeple atıştırmanın sağlığınız üzerindeki olumsuz etkilerini sizinle paylaşmak istedik.

1Vücudunuza Hiçbir Faydaları Yok

Atıştırmalık ürünleri tüketmeden önce büyük ihtimalle aç olduğunu sanıyor ve bu açlığı bastırmak istiyorsunuz. Ancak atıştırmalık ürünlerin vücudunuza bilinen hiçbir faydası bulunmuyor. Yani açlığını bastırmak düşüncesi ile yediğiniz bu ürünler hiçbir işe yaramıyor.

2Sağlıklı Olanları Tercih Edebilirsiniz

Atıştırmalık ürünler illa zararlı olmak zorunda değil elbette. Artık sağlıklı olan pek çok atıştırmalık ürün bulmak mümkün. Daha sağlıklı olan bu atıştırmalıkların hem kalorisi daha düşük hem de vücudunuz için faydalı olan ürünleri içeriyor.

3Obezitenin En Büyük Sebebi Atıştırmak

ABD’nin en büyük sağlık problemlerinden biri olan obezitenin en büyük nedenlerinden biri olarak atıştırmalık ürünler gösteriyor. Gün içerisinde farkında olmadan aldığınız kalorisi yüksek bu gıdaları kesmek, zayıflamak isteyenlere ilk tavsiye edilen konuların başında geliyor.

4Atıştırma Zamanlarınızı Sınırlayın

Kendinizi kontrol etmekte zorlanıyorsanız atıştırma zamanlarını kısıtlamak sizin için bir çözüm olabilir. Örneğin ana öğünlerinizin arasına birer atıştırma saati koyabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu ise atıştırmanın miktarına dikkat etmek ve kendi koyduğunuz kurallara harfiyen uymak olmalıdır.

5Bağışıklık Sisteminin Düşmanı: Atıştırmalıklar

Korona virüsten korunmanın en önemli yollarından biri güçlü bir bağışıklık sistemi. Ancak atıştırmalık ürünler en çok da bağışıklık sisteminize zarar veriyor.  Düzensiz bir beslenme bağışıklık sistemimizin zayıflamasına yol açıyor ve kilo almak daha kolay bir hale geliyor.

6Dişlere Büyük Zarar

Atıştırmalık ürünler dişlerinize de ciddi anlamda zarar veriyor. Karbonhidratı ve şeker oranı yüksek olan ürünler diş çürümelerini hızlandırıyor. Aynı zamanda diş etlerine zarar vererek ağız kokusu oluşumunu hızlandırabiliyor.

7Vücut İltihaplarının Sebebi Olabilir

Bağışıklığı sistemi zayıf olan kişilerin vücudunda daha sık iltihap görülüyor. Atıştırmalık ürünler de bağışıklık sisteminizi zayıflattıkları için vücudunuzda görülen iltihapları arttırabilir.

 

Yorum Yap