1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Ey Uzay Biz Geliyoruz: Erdoğan Müjdeyi Verdi Milli Uzay Programı ve ‘Cacabey’ Önerisi

Ey Uzay Biz Geliyoruz: Erdoğan Müjdeyi Verdi Milli Uzay Programı ve ‘Cacabey’ Önerisi

resmi-gazete-de-yayinlandi-iste-turkiye-uzay-ajansi-na-yeni-kadro-ve-unvanlari_1574405305

Yanlış okumadınız uzaya gidiyoruz ey Türk gençliği! Hatta sert iniş yapacağız. Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre kendi milli roketlerimizle yumuşak iniş yapmamız da bir kaç yıla bakıyor. Ay bayrağımız aya gidiyor gönül dostları. Haberlerde ve Twitter’da gördüğünüz bu yeni gündemle ilgili tüm detaylar blogumuzda sizlerle buluşuyor.

1Türkiye Uzay Ajansı Yürütecek

2018 yılında hizmete başlayan ve bünyesinde memur istihdam edilen ama ne iş yaptığını tam olarak bilmediğimiz bir kurumumuz vardı Türkiye Uzay Ajansı. Erdoğan konuşmasında önce kurumdan bahsedip sonra görevlerini açıkladı. Türkiye Uzay Ajansı, uzay ve havacılık bilimi ve teknolojilerinin gelişimini ve yaygınlaştırılmasını destekleyici nitelikte finans, hukuk, yönetim, işletme, pazarlama ve benzeri konularda çalışmalar yapan, Türkiye’nin uzaya yönelik hak ve menfaatlerinin korunması ve güvence altına alınması için ulusal ve uluslararası kuruluşlarla koordinasyonu yürüten devlet kuruluşu olarak tanımlanıyor. Bu ajansın şimdilik 1o temel hedefi var. Bu görevlerden yazımızın devamında bahsedeceğiz. Bir de dünkü toplantıda kurumun logosunu ilk kez gördük. Kısaltması TUA olan güzide kurumun logo hikayesi şöyle aktarıldı:

“TUA logosu, bilinmeze, evrenin derinliklerine uzanan kesintisiz, kararlı bir hareketi simgeler. Bu hareketin karakteri Batı tipografisinin fonksiyonel okunaklılığından, Doğu’nun kadim kültürünün tek nefeste okunan kaligrafisine uzanır.”

Logoda modern bir yazı tipi ile TUA okunurken bir yıldız eklenerek gökyüzünde bayrağımızı temsil eden bir imge bırakılmak istenmiş.

2Götür Beni Ay’a

Cumhuriyet’in 100. yılında biriktirdiğimiz tüm kabiliyetleri bir araya getirip uçuyoruz. Ay için hedef 2023. Uluslararası işbirliği ile yakın Dünya yörüngesinde ateşlenecek milli ve özgün hibrit roketle Ay’a sert iniş gerçekleştirilecek. Bu ilk adım. İkinci adım ise 2028 yılında hayata geçirilmesi planlanan ise kendi milli roketlerimizle fırlatma yapıp yumuşak bir iniş gerçekleştirmek. Ay’a gitmek, orada araştırmalar yapmak dünya üzerinde tüm ülkelerce hedeflenen rüya faaliyet. Türk mühendisleri bu görevi başarırsa şüphesiz ki ülkece kalkınacağız ve saygınlığımız artacak. Hadi hayırlısı!

3Kendi Uydumuzu Üreteceğiz

Milli Uzay Programı çerveçesinde Ay’a gitmekten başka çokça faaliyet olduğunu söyledik. Bunlardan biri de yeni nesil uydu geliştirme alanında dünya ile rekabet edebilecek ticari bir marka ortaya çıkarmak. Bunun öncesinde fırlatılan uydularımız oldu olmaya da devam ediyor ama bu kez biz üreteceğiz hatta satacağız. Hedefler arasında uzay limanı, uzay hava araştırmaları, uzay teknolojileri geliştirme bölgesi gibi projeleri hayata geçirmek de yer alıyor.

4Astronot Demeyelim de Telli Turna mı Diyelim?

Erdoğan’ın bir talebi var ki epey düşündürecek gibi bizleri. Efendim madem uzaya çıkan ilk Türk olacak yıllar sonra ona astronot demeyelim, Türkçe bir isim bulalım derler. Yani biz düşündük isim bulamadık ama Bahçeli’nin bir fikri var. Bahçeli astronot, kozmonot gibi yabancı kökenli kelimeler yerine ‘Cacabey’ ismini önerdi. Cacabey ise tarihten hatırladığımız kendi devrinin büyük gökbilimcilerinden biri.

Ne dersiniz kırk yıllık astronot olsun mu Cacabey?

5Yine mi Uzaylılar Değil?

Tüm bu uzaysal projelerin açıklanması ile birlikte günlerdir konuşulan bir olay da açıklığa kavuştu. Göbeklitepe yakınlarında bulunan ve Göktürk alfabesiyle “Gökyüzüne bak, ayı gör” yazan gizemli monolitin tüm gizemi çözüldü. Tamamen pr amaçlı oraya kondurulan metal blok yine uzaylıların işi değil anlayacağınız. Bir an heyecanlanmıştık da başka sefere artık.

Yorum Yap