1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Facebook Hazırlıklara Başladı: 13 Yaş Altı Çocuklar İçin Instagram Geliyor

Facebook Hazırlıklara Başladı: 13 Yaş Altı Çocuklar İçin Instagram Geliyor

the-pros-and-cons-of-instagram-stories

Instagram kullananlar içinde gizlilik ve güvenlik kısmını karıştıranlar bilir ki açık bir politika vardır. 13 yaş altı kullanım yasağı…

Bu yaşın altında kullanıcı olduğunu farkettiğinizde şikayet edebileceğiniz bir alan da Instagram içinde yer almaktaydı. 2 3 yılı aşkın süredir yaş kısıtlamasına dikkat eden Facebook elbette yetişkin olmayan kullanıcıları olumsuz içerik ve siber zorbalığa karşı koruma amacı taşıyor. Her ne kadar, gençleri uzak tutmaya çalışsak da taze olan merakları işleri zorlaştırıyor. İşte, tüm bu sebeplerle çocukların rahatlıkla erişebileceği güvenli Instagram için kollar sıvandı.

1Çalışanlara Mesaj Ulaştı

Resmi açıklama yapılmış değil henüz onu belirtelim. Fakat şirket çalışanlarından alınan duyumlara göre yakın zamanda çalışma planları içine yeni bir hedef eklendi. Facebook Ürün Geliştirme departmanı Başkan Yardımcısı Vishal Shah tarafından Perşembe günü bir mail alan yöneticiler için öncelikli yapılacaklar şöyle belirtildi;

Topluluk Ürün Grubu olarak gençler için en güvenli deneyimi sağlayacak gizlilik çalışmalarını hızlandıracak gençlik ayağını oluşturmak ve 13 yaşa altının kullanımına açılacak yeni bir Instagram sürümü oluşturmak.

2YouTube Kids Kullanılıyor

Benzer bir uygulama olan YouTube platformundan sunulan Kids seçeneği ile ailelerin gözetiminde çocuklar için videolar kullanılabiliyor. Okul öncesi (4 yaş ve altı), Küçük (5-7 yaş), Büyük (8-12 yaş) gibi seçenekler ebeveynler tarafından belirlenerek çocuklar için uygun listeler oluşturulabiliyor. Google yetkilileri henüz hazır olmayan Instagram 13 yaş altı planı için yetkilileri uyararak ebeveyn kontrolünü unutmamak gerektiğini belirtiyor.

2Stratejik Bir Adım Olabilir

Portrait Happy Daughter playing smartphone with her mother

Daha önce siber zorbalık konusunda başı beladan çkmayan ve tüm güvensizlik, şiddet ortamının kaynağı olan Instagram eleştirilerden kurtulamıyor, biliyorsunuz. Aynı şekilde, yeni atacağı adım ile 13 yaş altına sunacağı bu hizmet çok da masum bulunmuyor. Facebook’un, kullanıcı sayısını arttırarak veri tabanını geliştirmek ve bu verileri kullanarak reklam gelirini arttırmak amaçlı hareket ettiği düşünülüyor.

 

Yorum Yap