1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Facebook Neden Adını Değiştirdi? Nedir Bu Meta

Facebook Neden Adını Değiştirdi? Nedir Bu Meta

20211028-facebook-meta-aa

Sosyal medya ve internet aleminin dev şirketi Facebook isim değişikliği yapacağını duyurdu. Peki ama neden kurucu ve CEO Mark Zuckerberg, bu ismi değiştirerek şirketin ismini Meta yapmaya karar verdi?

1İsim Değişikliği Basına Sızmıştı

Önceki günlerde size Facebook’un bir sanal evren oluşturacağını ve Metaverse ismiyle hizmet vereceğini haber vermiştik. Fakat yıllardır Facebook adıyla bilinen ve bu adla kurulmuş olan sosyal medya platformunun isim değiştireceğini bilmiyorduk o günlerde. Tabi basına sızan bazı haberler vardı isim değişikliği yapılacağına dair.

2Zuckerberg Onayladı

CEO Mark Zuckerberg şirketin adının Meta olacağını onaylar şekilde konuştu. Google’ın 2015 yılındaki adımına benzer bir şekilde Facebook Inc.’in adı değişti. Zuckerberg üst kuruluşun adının Meta olacağını söyledi. Yani Zuckerberg artık Meta’nın CEO’su konumunda. Fakat sosyal medya platformu Facebook aynı isimle devam edecek, yalnız üst şirket ismi değişmiş olacak.

3Nedeni Açıklandı

Bu isim değişikliğinin temel nedeni Zuckerberg’e göre Facebook isminin şirketin geleceğini anlatmakta güçsüz kalması. Aynı zamanda Metaverse ismi verilen sanal dünyaya alışmamız için de bir adım atılmış olduğu düşünülüyor. İlerde ‘normal ötesi’ anlamına gelen metayı o kadar sık duyacağız ki Zuckerberg’in bu anlamda doğru bir adım attığını söyleyebiliriz. Son olarak bir yeni haber daha verelim Zuckerberg’in sanal dünyasının ilk adımı atılarak kripto paralar piyasaya çıktı bile. Metaverse coinler ise şunlar; AXS, MANA, ENJ, SAND, WEMIX, DMI, ATLAS.

Yorum Yap