1. Ana Sayfa
 2. Gündem
 3. Facebook’un Yeni Gözetleme Kurulu Trump’ın Kaderini Belirleyecek: Alınacak Karar Şirketi Nasıl Etkileyecek?

Facebook’un Yeni Gözetleme Kurulu Trump’ın Kaderini Belirleyecek: Alınacak Karar Şirketi Nasıl Etkileyecek?

Stock-Tech-Illustration-Oversight-Facebook

6 Ocak’ta ABD’nin ağzını yüreğine getiren ve tüm dünyada büyük ses getiren bir Beyaz Saray baskını yaşanmıştı. Eski başkan Donald Trump, yayınladığı videolar ve şiddet içerikleri ile taraftarlarını kışkırtmakla suçlanmıştı. Hatta Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, “Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarının süresiz olarak, en az iki hafta daha iktidarın barışçıl devir teslimi gerçekleşene dek askıda olacağını” açıklamıştı.

Twitter, Snap gibi diğer sosyal medya platformları da Trump’ın hesaplarını olaylar sırasında askıya almıştı. Sosyal medya şirketleri, Trump’ın başkanlık seçimi ile ilgili “temelsiz iddialarını” paylaşmasının şirket politikalarına aykırı olduğunu belirtmişlerdi. Twitter, Trump’ın hesabını 12 saat askıya aldığını duyurmuştu.

Yeni bir gelişmeye göre Facebook kararı vermesi için Trump davasını, Bağımsız Gözetleme Kurulu’na gönderdi.

12020 Ortalarında Resmileşti

2018’den beri kulislerde konuşulan ve Zuckerberg’i bile etkisiz kılabilecek güçlere sahip olan kurul, geçtiğimiz yıl devreye girdi. Dijital çağın mahkemesi niteliğindeki kurul, hangi içerik kaldırılacak, hangisi topluma zarar veriyor gibi kararları almak üzere hayata geçirilmiş bir yardımcı organ. Elbette çatı uygulama olan Facebook altındaki Instagram için de aynı kuruldan çıkan kararlar uygulanacak.

220 Üyeli Bir Kurul

Zuckerberg planlarındaki 40 üyeden bahsetse de ilk etapta 20 üyenin kimler olduğu ilan edilmişti. Kurul için dışarıdan öneride bulunmak mümkün olsa da gerçek kararları verecek bilirkişilerin bazılarının isimleri şöyle:

 • Endy Bayuni (Endonezya/Gazeteci): Siyasal İslam ve medya uzmanı.
 • Andras Sajo (Macaristan/Hukuk Profesörü): Anayasa hukuku uzmanı
 • Nicolas Suzor (Avustralya/Hukuk Profesörü): Teknoloji hukuku uzmanı
 • Night Dad (Pakistan/Avukat): Kadın hakları ve internette ifade özgürlüğü uzmanı
 • Tawakkol Karman (Yemen/Gazeteci): 2011 Nobel Barış Ödülü sahibi
 • Emi Palmor (İsrail/Avukat): Dijital hizmetlere adaletli erişim uzmanı
 • Ronaldo Lemos (Brezilya/Avukat): İnternet hakları uzmanı
 • Micheal McConnell (ABD/Hukuk Profesörü): İfade özgürlüğü uzmanı
 • Alan Rusbridger (İngiltere/Gazeteci): Reuters Gazetecilik Entitüsü Müdürü
 • Katherine Chen (Tayvan/İletişim Profesörü): Çin İletişim Topluluğu Başkan Yardımcısı

3Trump İçin 5 Şubat’a Kadar İncelemeler Devam Edecek

Bu tarihe kadar önerilerinizi İngilizce olarak kurula bildirmeniz de mümkün. Kamuoyu bildirilerinin de etkileyeceği kararlar, Trump için alınan yasaklama, kısıtlama ve erişim engelinin yerinde olup olmadığını ölçecek nitelikte olacak. Facebook Gözetim Kurulu onayı geldiği takdirde Trump’ın yasağı devam edecek. Aynı zamanda bu kararlar ilerde oluşacak siyasi ikilemleri ve liderler arası çatışmaların sosyal medyadaki yansımalarını da şekillendirecek.

4Facebook’un Geleceği

Tüm bu ideal sosyal medyayı yaratma çabası, Facebook’un sürekli adının karıştığı gizlilik ihlali skandallarının üstüne gelen düzeltme adımları gibi görünüyor biliyoruz. Zaten ne Zuckerberg ne de şirket yetkilileri bunu inkar etmiyor. Geleceği düşündüklerini ifade eden kurul bir temyiz mahkemesi gibi çalışarak adil, insan haklarına saygılı ve hoşgörülü bir ortam yaratmaya uğraştıklarını belirtiyor.

Özellikle politik dünyada başarılı olup barışçıl bir ortama katkı sağlanırsa, şirketin gelecekte değer kazanacağı apaçık ortada. Kaldı ki sosyal medya dediğimiz alemin neredeyse tekeli olarak varlığını sürdüren şirket bu şekilde hareket ederek rakipleri de etkisiz bırakabilecek.

Yorum Yap