1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Fahrettin Koca Aşının Gelişinin Ertelendiğini Duyurdu

Fahrettin Koca Aşının Gelişinin Ertelendiğini Duyurdu

kapak

Çin’den alınan haberlere göre Pekin gümrüğünde görülen Covid-19 vakası sebebiyle gümrük hareketliliğine bir süreliğine ara verildi. ‘Aşının gelişi bir iki gün ertelendi’ diyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gelişmelerden basının haberdar edileceğini belirtti. Bunun dışında Bakan Koca, yeni tip koronavirüse karşı yürütülecek aşılama programının insanları zorlayıcı bir uygulama olmayacağının altını çizdi.

1Pekin’de Covid-19 Alarmı!


Twitter hesabından açıklama yapan Bakan Koca, Çin’den gelecek covid-19 aşılarının gelişinin 1, 2 günü ertelendiğini duyurdu. Pekin gümrüğünde görülen koronavirüs vakası gümrükte bir süreliğine hareketliliğin durdurulmasına neden oldu. Gümrük işlemlerinden sonra yola çıkması beklenen aşıların bu sebeple henüz yola çıkmadığını belirten Sağlık Bakanı, gelişmeleri aktarmaya devam edeceğini belirtti.

2‘Aşıların Gelişi Bir iki Gün Ertelendi’


Bakan tarafından aşıların gelişinin bir iki gün ertelendiği söylense de Pekin’de meydana gelen Covid-19 vakasının ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Yani bu süreçte aşıların gelişinin daha uzun süreli olarak ertelenebilme olasılığı da mevcut. Sağlık Bakanı Koca yaptığı açıklama ile birlikte aşıların paketlenmiş fotoğraflarını da paylaşmayı ihmal etmedi. Şimdilik Pekin’deki durumu ve ilerleyen süreçte ne gibi adımlar izleneceğini bilmiyoruz.

3Aşılar Zorunlu Olmayacak!


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan yaptığı paylaşımda daha önce yapmış olduğu, aşıların zorunlu olmayacağına ilişkin paylaşımı hatırlatarak ‘Vatandaşlarımızı zorlayıcı bir uygulama olmayacak’ ifadelerini kullandı. Hala tartışma konusu olan Çin meşeli koronavirüs aşılarının ne gibi etkilere sebebiyet vereceğini bilemiyoruz. Konuyla ilgili Bakan Koca, aşının gerekliliği hakkında bilim insanları ile birlikte ikna çabası içinde olacaklarını belirtti. Bunun dışında herhangi bir uygulama söz konusu olmayacak diyerek, aşının zorla uygulanmayacağının altını çizdi.

4Aşılama Programı Hazır


Aşının Çin’den gelmesini beklerken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılama programının hazır olduğunun da altını çizdi. Yapılan planlamalar çerçevesinde aşı Türkiye’ye gelir gelmez, uygulanmaya başlayacak.

5Fahrettin Koca; Vaka ve Hasta Sayımız Düşüyor


Günlük koronavirüs tablolarını paylaşan Fahrettin Koca genel olarak hasta ve vaka sayılarının düştüğünü ifade etti. Temaslı sayısı ve test talebinin de azaldığını belirten Bakan Koca, alınan tedbir ve kısıtlamalarla aynı etkiyi kayıplarda da görmeyi umut ettiğinin altını çizdi.

Yorum Yap