1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Gara’da PKK Tarafından Şehit Edilen 13 Vatandaşımızın Ardından: 53 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Gara’da PKK Tarafından Şehit Edilen 13 Vatandaşımızın Ardından: 53 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

garada-sehit-edilen-13-sivilin-isimleri-neler-h1613301967-04089a

Acımız büyük bugün. 13 masum vatandaşımızı PKK terör örgütü aldı bizden. Pençe Kartal 2 operasyonu kapsamında, Kuzey Irak’ın Gara adlı bölgesinde bulunan bir mağarada 13 vatandaşımız ölü olarak bulundu.

1Kartal Pençe 2 Operasyonu 10 Şubat’ta Başlamıştı

Türk Silahlı Kuvvetleri 10 Şubat’ta Gara’da PKK’nın kontrolü altındaki noktalara yönelik Kartal Pençe-2 adlı bir harekat başlatmıştı. Operasyonda barınak, sığınak, mühimmat depoları ve karargahlar tahrip edilirken 3 askerimiz şehit olmuştu. Son olarak da 53 terörist etkisiz hale getirildi.

2Vatandaşlarımız 5 Yıldır Alıkonuluyordu

2015  ve 2016 yılları içinde farklı noktalardan kaçırılan vatandaşlarımız yıllar boyunca Irak’ta dolaştırılıyordu. Tespit edilen şehitlerimiz ve kaçırılma hikayeleri şöyle:

13 Ağustos 2015’te Diyarbakır Bingöl karayolunda yolcu otobüsünden indirilerek alıkonulan Kahramanmaraş nüfusuna kayıtlı hava savunma uzman çavuş Hüseyin Servet.

28 Temmuz 2015 tarihinde izinli gittiği Erzurum ilinden ailesiyle birlikte dönerken Diyarbakır-Lice-Bingöl yol ayrımında alıkonulan Mersin nüfusuna kayıtlı, Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Sedat Yabalak.

18 Eylül 2015 tarihinde Tunceli-Erzincan yolunda alıkonulan, Malatya nüfusuna kayıtlı, Rize İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli Semih Özbey.

2 Ekim 2015 tarihinde Ağrı’daki birliğine katılmak üzere yola çıkan ve Tunceli-Pülümür karayolunda alıkonulan Osmaniye nüfusuna kayıtlı tankçı er Adil Kabaklı.

24 Temmuz 2016 tarihinde Lice ilçesinde ailesiyle birlikte yolda seyir halindeyken alıkonulan Mardin nüfusuna kayıtlı İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Vedat Kaya.

15 Ağustos 2015 tarihinde Diyarbakır karayolunda alıkonulan Siirt nüfusuna kayıtlı, Bingöl İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli er Süleyman Sungur.

21 Eylül 2016 tarihinde Hakkari-Çukurca karayolunda alıkonulan, Eskişehir nüfusuna kayıtlı, Hakkari İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli uzman erbaş Mevlüt Kahveci.

2 Ekim 2015’te Tunceli-Pülümür yolunda alıkonulan, Şanlıurfa nüfusuna kayıtlı, Erzincan’daki birliğine gitmek üzere yola çıkmış olan topçu er Müslüm Altıntaş.

Adıyaman nüfusuna kayıtlı vatandaşımız Aydın Köse.

Samsun nüfusuna kayıtlı vatandaşımız Muhammed Salih Kancı.

3Aileler Çağrıda Bulunmuştu

Cenazeleri Malatya Adli Tıp Morgu’na getirilen dokuz asker ve polisin aileleri 14 Haziran 2018 İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ile birlikte basın açıklaması yapmış ve devlet yetkililerine çocuklarının kurtarılması için çağrıda bulunmuşlardı. Açıklama, PKK’nın alıkonulan asker ve polislerin videolarını yayınlamasından birkaç gün sonra düzenlenmişti.

 

 

Yorum Yap