1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Google, Bir Mühendisi Seri Katil Yaptı: Algoritmaya Güvenen Yandı

Google, Bir Mühendisi Seri Katil Yaptı: Algoritmaya Güvenen Yandı

medium_2021-06-25-387d2bebb9

Muhtemelen biraz ince düşünen ve meraklı bir karakterseniz siz de yeni tanıştığınız insanların adlarını Google’da aratıp uzun uzun stalklar yapmaya bayılıyorsunuzdur. Hangi okullarda okumuş, nerelerde staj yapmış ya da eski sevgilisine dair minik bir ipucu bulmak umuduyla bilgisayar başına geçtiğinizde istenmeyen şeyler olması da olası elbette. Tıpkı Zürih’te yaşanan yazımıza konu olan olayda olduğu gibi.

1Arkadaşı Uyardı

İsviçre Zürih’te yaşamını sürdüren ve kendi halinde bir yaşamı olan Hristo Georgiev isimli mühendis arkadaşının telefonuyla şaşkına döndü. Arkadaşı arama motoruna ismini yazdığında şoke eden bir Wikipedia sayfası ile karlıaştığını, üstelik fotoğrafların da uyuştuğunu söyledi Georgiev’e.

2İsim Benzerliği Onu ‘Katil’ Yaptı

Wikipedia’da yer alan bilgilere göre mühendis 1956-1980 yılları arasında Bulgaristan’da yaşamış bir seri katil. Lakabı ‘Sadist’ olan ve 5 kişiyi öldüren bu seri katil ile mühendis adamın bir ilgisi olmasa da isim benzerliği ile yanılan Google algoritması fotoğrafları sayfa ile eşleştirmiş. Bunun üzerine harekete geçen mühendis Google yetkililerine ulaşmış.

3“Kariyerim Bitebilirdi”

Google şikayet üzerine hemen harekete geçip sayfayı düzeltti elbette ama mühendis adam herkesi uyardı. Bu tarz hataları kontrol etmenin önemli olduğunu ve arkadaşlar arasında gülüp geçilecek bir mevzudan fazlası olduğunu belirtti. Adıyla arama yapıldığı takdirde bu sayfayı gören işverenler olsaydı kariyerinin sona erme noktasına geleceğini de ekledi.

Yorum Yap