1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Google Kobilere 75 Milyon Dolar Destek Vereceğini Açıkladı

Google Kobilere 75 Milyon Dolar Destek Vereceğini Açıkladı

1550169

ABD merkezine sahip çok uluslu teknoloji şirketi olan Google, ABD sınırları dışındaki, pandeminin etkilerine dair savaş veren küçük ile orta ölçeğe sahip işletmeleri (KOBİ) desteklemek amacıyla 75 milyon dolar değerinde kaynak ayıracağını ifade etti.

1KOBİ’lerin Toparlanma İçin Yardıma İhtiyacı Var


Google tarafınca yapılan açıklamaya göre, bilhassa sermayeye erişim ile gelecek adına direnç oluşturma hususunda KOBİ’lerin pandemi sürecinde toparlanma için yardıma duydukları gereksinime dikkat çekildi. Açıklamaya bakılırsa, şirket Avrupa Yatırım Fonu’nun yönetiyor olduğu iki farklı KOBİ fonundan biri için 15 milyon dolar, diğeri için de 10 milyon dolar kadar bir kaynak aktaracak.

2Sivil Toplum Kuruluşlarıyla İş Birliği Yapacak


Şirket tüm bunların yanında ayrıca, yapacakları operasyonlarını Latin Amerika ile Karayipler’de sürdürmekte olan Amerikalılar Arası Kalkınma Bankası’na ait olan (Inter-American Development Bank) yenilikçilik laboratuvarına 8,0 milyon dolar kadar ödeme yapacak. Google’ın açıklamasına göre şirket bahsi geçen kaynaktan kalan bölümü de KOBİ’lere aktarmak üzere, Afrika, Ortadoğu, Endonezya, Hindistan’da varlığını sürdüren sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yapacak.

3Avustralya’dan Lisans Ücreti Zorunluluğu


Avustralya hükümeti, popüler arama motoru Google ve sosyal medya Facebook gibi teknoloji şirketlerinin diğer içerikler ve haber kullanabilmesi için basın ve yayın şirketlerine ödenecek bir lisans ücreti zorunlu kılmasına dair bir yasa üzerinde çalışmaktaydı.

4Daha Önce Lisans Anlaşmasında Başarısız Olmuşlardı


Seven West şirketi tarafından, Pazartesi günü yapılan açıklamada arama motoru Google’ın News Showcase platformu adına içerik tedariki edeceği duyurulmuştu. Seven’ın sektör üzerindeki rakipleri News Corp ile Nine Entertainment Co Holdings Ltd daha evvelden Google ile düzenlenecek lisans anlaşması yapmada başarısız sonuç almışlar ve de bu hafta geçmesi bekleniyor olan teknoloji yasasını desteklemiştiler.

5Arama Motorunu Kapatırız Dediler


Geçen aylarda Google, arama sonuçı içerisinde mevcut olan haberler adına yayıncı kuruluşlara para ödemeyi gerektirecek tasarının kabul edilmesi durumunda Avustralya’da kullanıma açık olan arama motorunu kapatmaya gideceğini açıklamıştı. Diğer yandan Avustralya’daki öteki muhalif siyasi partiler, teknoloji yasasına destek vereceklerini açıkladılar.

6Facebook Da Tehdit Etti

Bu gibi dijital platformlar, kullandıkları haber içeriklerinden milyonlarca dolar meblağlar kazanıyor olmalarına karşın bu içeriklerin üreticisi olan medya kuruluşlarına kazançtan pay vermiyor. Google, söz edilen tasarının bu haliyle yasalaşması halinde ülkeden çekilebileceğine dair tehditte bulunmuştu. Facebook da buna benzer bir ifadeye başvurarak, Avustralya’da bulunan kullanıcıların Facebook’ta yapabilecekleri haber paylaşımlarını engellemeye gidebileceğini açıklamıştı.

Yorum Yap