1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Gülistan Doku Davasında Flaş Gelişme!

Gülistan Doku Davasında Flaş Gelişme!

5f219fb10f25442548f0a7e3

Tunceli’de 5 Ocak 2019 tarihinde Tunceli’de ortadan kaybolan ve bir daha kendisinden hiç haber alınamayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü ikincisi sınıf öğrencisi Gülistan Doku davasında şüpheli sıfatıyla yer alan eski erkek arkadaşı Zainal Abarakov’un polis olan üvey babası Engin Yücel’in polislikten ihraç edildiği öğrenildi.

1Engin Yücel Hakkında Soruşturma


Gülistan Doku davasında şüpheli sıfatıyla yer alan eski erkek arkadaşı Zainal Abakarov’un polis olan üvey babası Engin Yücel hakkında, Gülistan Doku’nun Ablası Aygül Doku ile ilgili gizli kalması gereken kişisel bilgileri sosyal medyadan paylaşması gerekçesiyle Tunceli Valiliği tarafından idari soruşturma başlatıldı. İdari soruşturmanın tamamlanmasının ardından dosya, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilirken, dosyaya ilişkin davanın ilerleyen günlerde görüleceği belirtildi.

2Gülistan Doku Kimdir?


Tunceli’de Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku, kaldığı yurttan ayrıldı ve 10 gün kendisinden bir haber alınamadı. Kızından haber alamayan telaşlı aile, 6 Ocak’ta Diyarbakır’dan Tunceli’ye gelerek Tunceli İl Emniyet Müdürlüğüne kayıp başvurusunda bulundu.

Başvurunun ardından Gülistan’ın arkadaşları ile görüşen emniyet ekipleri, derin bir arama çalışması başlattı. Gülistan’ın kaybolmadan bir gün önce, Rus uyruklu erkek arkadaşı Zaynal Abarok(23) ile ailesinin evinde tartıştığı iddiaları dosyada yer aldı. Abarok’un Tunceli’de görevli bir polis memurun üvey oğlu olduğu belirtilirken, Zaynal’ın, Genç kızın kaybolmasından sonra Tunceli’den ayrıldığı ve yurt dışına kaçtığı öne sürüldü.

Gülistan Doku’nun kaybolmasının üzerinden bir yıl geçti. Ancak halen genç kızdan bir iz bulunamadı. Diyarbakırlı aile, kızlarına ne olduğunu öğrenmek için aylardır mücadele ediyor. Gülistan Doku’nun kayboluşunun birinci yıldönümünde abla Aygül Doku; “Ben kız kardeşimin düğününde zılgıt çekemedim, cesedi için yapıyorum ve bu herkesin utancıdır. Bu zılgıt, 21 yaşında, 365 gündür kemiklerini aradığım Gülistan’ım içindir.” dedi.

Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşayan vatandaşlar, Gülistan Doku’nun kayboluşunun birinci yıldönümü nedeniyle meydanlara döküldü. Vatandaşlar ellerinde, “Gülistan Nerede?”, “Gülistan’a Ne Oldu?” yazılı pankartlar taşıyarak eylem yaptılar.  Son sinyalin alındığı, Uzunçayır Baraj Gölünde yapılan araştırmalarda 21 yaşındaki Gülistan’a rastlanmadı.

Yorum Yap