1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Gündem Korona: Yeni Yasaklar ve Cezalar

Gündem Korona: Yeni Yasaklar ve Cezalar

Yeni Yasaklar ve Cezalar

Korona maalesef bu sene hiç gündemimizden düşmedi. Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü mart ayından sonra sıkı tedbirler alınsa da yazın tatil dönemi ile gevşetilen yasaklar sonucunda başa döndük. Hatta ilk dönemden bile daha kötü bir noktaya geldik. Bu sebeple yeni tedbirler açıklandı. Ancak bu tedbirler zaman zaman kafa karıştırıcı olabileceği için bu yazımızda sizin için bu tedbirleri detaylı olarak inceleyelim istedik.

1Hafta Sonları

Bu hafta sonundan itibaren geçerli olmak üzere cuma akşamları saat 21:00’dan Pazartesi sabah 05:00’a kadar tam sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Yani bundan sonra belirsiz süreyle hafta sonları evlerimizdeyiz. Ancak bu hafta sonlarında herkesin temel ihtiyaçlarının giderilebilmesi için bakkal, manav ve kasap gibi yerler belirli saatler arasında açık tutulacak.

265 Yaş Üstü

Pandemi döneminin en dezavantajlı grubu 65 yaş üstü oldu. Her türlü kısıtlamaya tabii tutulan 65 yaş üstü, bu sefer gelen kısıtlamalardan da ilk etkilenen gruplar arasında yer alıyor. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanması tamamen yasaklandı.

3Restoranlar

Eve paket servisi veren yerler ve restoranlar belirlenecek olan saatler dışında tüm kısıtlamalardan muaf tutulacak. Yani restoranlar açık olmayacak ancak evlere paket servisi verebilecek.

4Anasınıfları

İlkokuldan itibaren tüm sınıflar online eğitime geçmişken anasınıfların hala yüz yüze derse devam etmesi oldukça tartışılmıştı. Son kısıtlamalar ile anasınıfları da yüz yüze derse devam edemeyecek.

5AVM’ler

AVM’ler her türlü kısıtlamadan muaf oldukları gibi bu yasaklardan da muaf tutuldular. Hiç kimse dışarı çıkamazken AVM’yi kim ziyaret edebilecek bilinmez ama yeni düzenleme ile AVM’ye girişte HES kodunu göstermek zorunlu hale getirildi.

6Cenaze Namazlar & Düğünler

Son yayınlanan genelge ile cenaze namazlarının 30 kişi ile sınırlandırılmasına karar verildi. Aynı şekilde düğünlerde de 30 kişiden fazla kişi bulunması yasak ve bu konuda sıkı denetimlerin yapılması bekleniyor.

7Sosyal Aktivite Mekanları

Yüzme havuzu, sauna, masaj salonu ve lunapark gibi sosyal aktivite merkezleri faaliyetlerine tamamen ara verecek ve belirsiz süre ile bu yerler kapalı kalacaktır.

Yorum Yap