1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Hayal Gerçek Oluyor: Japon Hükümeti Elektrikli Uçan Taksilere Onay Verdi

Hayal Gerçek Oluyor: Japon Hükümeti Elektrikli Uçan Taksilere Onay Verdi

ucan-taksi_6312

Bilimkurgu filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz uçan arabalar hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Son zamanlarda bir çok şirket uçan taksi hizmeti üzerinde çalışmalarını yürütüyor. Japon şirketi Sky Drive ise işi bir adım öteye taşıyarak uçuş denemeleri yapmış ve elektrikli uçan taksiler için hükümetten de izin almış.

1Japonya’da İlk

Japonya Kara, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı (MLIT), Skydrive SD- 03’ün ismi verilen elektrikli uçan taksinin yapısının, gücünün ve performansının böyle bir uçak için gerekli güvenlik ve çevre gereksinimlerini karşıladığını doğrulayan bir sertifika yayınladı. Bakanlık bu tarz bir başvuruyu ilk kez onaylamış oldu. Sertifikayı almaktan ok memnun olan şirket, uçan arabayı geliştirmek için hükümetle ortak bir çalışma yürüteceğini bildirdi.

2Dünyanın En Küçüğü

SkyDrive’ın Toyota Motor ve Mitsubishi firmalarından mühendisler dahil yaklaşık 100 çalışanı bulunuyor. Tokyo merkezli şirket geçtiğimiz yıl kamu önünde test uçuşlarını gerçekleştirmişti. Dört tarafındaki ikişer pervanesine elektrikli motoruyla güç veren ve test edilen SkyDrive SD-03 modeli, dünyanın en küçük eVTOL aracı olarak geliştirmeye hazırlanıyor.

Yorum Yap