İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. İki Akciğer Arasındaki İnanılmaz Fark! Koronavirüs İçin İlaç Kullanımının Önemi

İki Akciğer Arasındaki İnanılmaz Fark! Koronavirüs İçin İlaç Kullanımının Önemi

kapak

Sağlık Bakanı Koca ve uzman sağlık çalışanları tarafından devamlı olarak covid-19 hastalarının tedavi sürecinde ilaç kullanmalarının önemi vurgulanıyor. Sık sık yapılan uyarılara karşılık ilaç kullanımını aksatan ya da kullanmayan kişiler ilerleyen süreçlerde daha ağır olarak yoğun bakıma kaldırılıyorlar. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, yaptığı inceleme sonucunda ilaç kullanımının önemini ortaya çıkaran bir bulguyu ortaya koydu.

1İki Akciğer Arasındaki İnanılmaz Fark


Prof. Dr. Şevket Özkaya, 55 yaşında pozitif olan ve 1 hafta ilaç kullanmayan bir hastanın akciğerlerindeki değişimi tomografi sonuçları ile ortaya koydu. Ortaya çıkan inanılmaz değişim hastalık sürecinde ilaç kullanımının önemini bir kere daha ortaya koydu.

2Akciğerler Sıvı İle Doluyor


Özel bir hastanede görev yapan Prof. Dr. Şevket Özkaya, bir hafta boyunca ilaç kullanmayan bir hastanın akciğer tomografisini incelediğinde hastanın ilk evresindeki sürece göre akciğerlerinin hızlı bir şekilde sıvı ile dolduğunu gözlemledi. Hasta pozitif haldeyken, akciğer tomografisi çekildi. Aynı hasta 1 hafta boyunca ilaçlarını kullanmadığında ağırlaşan hastalığıyla birlikte tekrar hastaneye geldi. 1 hafta boyunca tedaviye uymamış haldeki akciğerlerinin tomografisine bakıldı. Ortaya çıkan sonuç, ilaç kullanımının önemini bir kere daha gösterdi.

3Hastalığın Tedavisinde İlaç Kullanımının Önemi


Hastalık ilk evrede ağır semptomlar göstermeyebilir. Bu süreçte kullanılması gereken ilaçlar, kişinin ağırlaşmadan iyileşmesini mümkün kılar. Ancak bu süreçte hasta tedavisini gerçekleştirmeyip, ilcalarını kullanmazsa ortaya çok daha ağır bir tablo çıkıyor.

4Yoğun Bakımlardaki Doluluğun Sebebi İlaç Kullanılmaması


Sağlık Bakanı Koca yaptığı açıklamada Samsun’daki yoğun bakım doluluğunun % 80’i bulduğunu belirtti. Uzman görüşleri ise bu doluluğun sebebini tedavi gören pozitif hastaların ilaçlarını kullanmamalarına bağlıyor. İlaç kullanmakta tereddüt eden kişiler, ilerleyen süreçte hastalık çok daha ağırlaşmış şekilde mecburen yoğun bakıma kaldırılıyor.

5İlaç Kullanmayan Hastalarda 1 Haftada Solunum Yetmezliği Görülüyor


Prof. Dr. Özkaya, 55 yaşındaki hastanın ilk etapta sadece ateş şikayeti olduğunu ifade etti. Pozitif teşhis konulan hastaya tedavi için ilaçları verildi. Ancak hasta ilaçları kullanmakta tereddüt yaşadığı için kendisini evde tedavisiz bırakmış. Aynı hasta yaklaşık bir hafta sonra yoğun bakıma solunum yetmezliği şikayetiyle gelmiş. Hastanın akciğerleri tekrar incelendiğinde ortaya ‘buz cam’ olarak tabir edilen ve ileri vakalarda görülen durumun ortaya çıktığı tespit edilmiş. Sonuç olarak hastayı yoğun bakıma almak zorunda kalınmış.

6Geri Dönüşü Olmayan Durumlara Neden Olmayın!


Yapılan bu inceleme gösteriyor ki tedavi sürecinde ilaç kullanımının kesilmesi kişilerde geri döndürülemez sonuçların ortaya çıkmasına neden oluyor. Teşhis konulduğunda sadece hafif belirtiler gösteren kişiler ilaç kullanmazlarsa kısa bir sürede hastalığın ağır ölçekli olarak yayıldığı gözlemleniyor. Yani eğer kendi sağlığınıza ve başkalarının sağlığına önem veriyorsanız tedavi sürecinde mutlaka ilaçlarınızı kullanmalısınız. Bu süreçte özellikle sağlık çalışanlarının yoğun bakımlarda ne kadar zor şartlarda çalıştığı da düşünülerek, toplum gözünde hareket edilmelidir.

Yorum Yap