1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. İntel’in Yeni İşlemcilerinin Tanıtım Tarihi Basına Sızdı

İntel’in Yeni İşlemcilerinin Tanıtım Tarihi Basına Sızdı

intel-tiger-lake-işlemci-2

İşlemci sektörü rekabeti herkesin malumu. Rekabet kız kesmeden devam ediyor. Intel, Apple’ın geçirmiş olduğumuz yıl kullanıcılara tanıttığı M1 işlemcileriyle performans artışı sağlayabilmiş olan ve çok sayıda kullanıcısı tarafından beğenilip benimsenmiş işlemcisine yanıt niteliğinde bir adım attı.

1Performansı Çok Daha İyi


Intel, bu oluşturulan yeni işlemcileriyle eski işlemciye nazaran performansının gözle görülür şekilde arttırdığını ve de çok daha iyi işler çıkardığını ifade ediyor. Şirket bu bahsi geçen işlemcileri ise 3. çeyrekte tanıtma yoluna gitmeyi planlıyor.

2Intel Daha Da Güçlenecek


Yayınlanan son raporda belirtilenlere göre, Intel’in 12. Nesil işlemcileri ciddi bir performans artışı sağlayabilmektedir. Intel’in, CES 2021 sunumunda meydana çıkan bilgi dahilinde 12. Nesil Alder Lake platformunu Eylül 2021’de piyasaya sürebileceği söyleniyor.

3Hibrit Bir Mimariye Sahip


Önceden sürülmüş masaüstü mimarilerinden farklı olarak Alder Lake; kullanılan yüksek performanslı Golden Cove çekirdekleriyle yüksek verim alınan Atom çekirdeklerinin kombinasyonu kullanılarak hibrit mimariye sahip olacak. Alder Lake’in daha evvelki bir sızıntıdan Intel’in 10nm Gelişmiş SuperFin sürecini kullanmayı planladığını önceden zaten biliyorduk. Ama yeni mimari ile tasarımın Gracemont çekirdeklerinin katkılarınca % 15 oranında daha iyi güç verimliliği sağlayacağı ön görülüyor.

4%40-50‘lik Bir Performans Artışı


Bu söylediklerimiz, 12. Nesil Alder Lake’in, Intel’in 2015’te piyasaya sürülmüş olan eski Skylake mimarisi ile kıyasla %40-50‘lik bir performans artışı sağlayacağı bilgisini bize verir. Alder Lake’in 16 çekirdeğe sahip CPU’sunun Intel’in 11. Nesil mobil işlemcisi olmuş olan Tiger Lake ile kıyaslandığında % 20 oranına dek IPC kazancı sağlayabileceği söyleniyor.

5Yeni Bir Karta İhtiyaç Olacak


Kullanıcıların ya da ilgililerin halihazırda mevcut kullandıkları donanımlarını Alder Lake’e yükseltmek istedikleri durumda, yeni bir karta ihtiyaçları olacağını belirtelim. Bunun sebebi ise 12. Nesil işlemci, LGA 1200 tasarımına kıyasla daha da büyük kullanım alanına ihtiyaç duyuyor olması. Ayrıca ek olarak yeni bir LGA 1700 soketi de kullanıyor. Yeni soket bunun yanında PCI Express 5.0 standardı desteği de, DDR5 bellek de, yeni Thunderbolt ve Wi-Fi desteği gibi yeni özellikleri de bünyesinde barındırıyor.

Yorum Yap