1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. İspanya’da Sokaklar Yangın Yerine Döndü, İspanya’da Neler oluyor

İspanya’da Sokaklar Yangın Yerine Döndü, İspanya’da Neler oluyor

ispanyada-kovid-19-onlemlerine-karsi-protestolarda-sokaklar-savas-alanina-dondu_b962ac5

Rap sanatçısı Pablo Hasel İspanya’da Kraliyet Ailesi’ne hakaret ve terörizmi yüceltme suçlamalarından hüküm giymişti. Rap sanatçısı Pablo Hasel’in tutuklanması ve polis zoru ile cezaevine götürülmesine tepki olarak gösterilerde 44 gözaltı, 30’dan fazla yaralı var.

1Pablo Hasel Kimdir?


Pablo Rivadulla Duró, bir Arap hikayesindeki devrimci karakterden Hasel ismini aldı. 1988 İspanya doğumlu. 2011 yılında yasa dışı Leninist sol örgütleri övüyor olduğu gerekçesiyle tutuklanmış olduğu biliniyor. 2014 yılında da Bask Bölgesi’nin bağımsızlığı savunucusu, terör fiilleri gerçekleştirdiği bilinen ETA’yı övdüğü için 2 yıl kadar hapis cezasına çarptırıldı. Ardından 2014 yılında İspanya Milliyetçi karakteriyle ön plana çıkmış olan Katalonya Platformu’na bağlı gruplara saldırdığı bilindiği için tutuklandı. 2021 senesinde de Kraliyet ailesine hakaretten yeniden tutuklanarak cezaevinde tutulması istendi.

2Gösteriler Adeta Vandalizm’e Dönüştü


Polis ekipleri, Madrid ve Barselona gibi kentlerde aşırı sol görüşe sahip gruplara bağlı şiddet yanlısı gruplara müdahale etti. Göstericiler kaldırım taşlarını kırarak polise attılar. Çöp bidonlarını ateşlediler. Bunlar dışında çevredeki dükkanlara ve araçlara da zarar verdikleri görüldü. Yaklaşık iki saat kadar sürdü ve sokaklar adeta savaş alanına döndü.

3Polis Müdahale Etti


Polis göstericilere göz yaşartıcı gaz, ses bombası ve de plastik mermi ile müdahale etti. İki saat kadar müdahaleler devam ederken gösteriler adeta vandalizme dönüştü.

4Gözaltılar ve Yaralılar Var


Basına verilen ilk bilgilerde, yerel polis kaynakları ve sağlık birimlerinden alınan verilere göre, Madrid’de 15 kişinin gözaltına alındığı, Katalonya’nın Barselona, Lleida, Girona ile Tarragona kentlerinde ise 29 kişinin gözaltına alındığı biliniyor. Çıkan hadiseler neticesinde 30 kişiden fazla yaralı olduğu söyleniyor. 16 Şubat tarihi akşamı yapılmış gösterilerde Katalonya bölgesinde 33 yaralı, 15 de gözaltı var.

54 Farklı Suçtan Mahkeme Kararı Vardı


2014 senesinden bu yana dek kendisinin hakkında dört farklı suçtan kesinleşmiş mahkeme kararı bulunan bir de halen devam eden bir soruşturma sürecinde olan Pablo Hasel, sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı iletilerde terörizmi yüceltmek, devlete ve Kraliyet ailesine hakaretten hapis cezası (9 ay) alması üzerine polis ekiplerince tutuklanarak cezaevine götürülmüştü.

Yorum Yap