1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. İstanbul Sözleşmesi Feshedildi: Peki Şimdi Ne Olacak?

İstanbul Sözleşmesi Feshedildi: Peki Şimdi Ne Olacak?

thumbs_b_c_ddc50270920bf8e7bae7128b80280b42

Maalesef böyle bir başlık atmak istemesek de bugün Resmi Gazete’de yapılan duyuru sonrası canımız sıkılarak konudan bahsetmek zorundayız. Sözleşmeden çekilme kararı ile birlikte ortalama bilinçte herkesin tepki gösterdiği duruma destek verenlerin de olması komik ve ürkütücü şimdilik.

1İlk İmzalayan Ülke Türkiye’ydi

10 yıl önce 2o11’de meclis kararı ile imzalanmıştı bu sözleşme. 24 Kasım’da parlamentomuzda onaylanan ve imzalanarak Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği’ne gönderildikten sonra Temmuz 2020 itibarıyla 45 ülke ve Avrupa Birliği tarafından imzalanmış, imzacı ülkelerin 34’ünde onaylanmıştı. Şimdi ise başını çektiğimiz, ihtiyacımızın maksimumda olduğu bu sözleşmeyi kendi elimizle yok saymış bulunuyoruz.

2Güçlü Kadın Güçlü Türkiye(?)

Bu tagle dünden beri tweetler yayınlanıyordu. Aslında bu tag bir haberciymiş. Sözleşmenin feshi için heyecanlanan grubun aldığı duyumlarla birlikte açtığı bu tag altında İstanbul Sözleşmesi ve savunucuları aşağılanıyordu. Buna karşılık #aklınızdanbilegeçirmeyin dese de aklı selim insanlarımız işe yaramamış ve bu sabaha kötü haberle uyanmamıza engel olamamıştı.

3Peki Şimdi Ne Olacak?

Kamuoyunda ‘İstanbul Sözleşmesi’ adıyla bilinen ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi feshedildi, evet. Adından bile iptal edilmesinin ne kadar saçma olduğunu anlamak güç değil bizce. Uluslarası sözleşmeler parlamentolar tarafından kabul edileceği gibi anayasamıza göre Cumhurbaşkanı tarafından feshedilebiliyor.

Peki şimdi ne olacak? Toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesine dayanan bu sözleşme uygulanmayacaksa uygulanacak olan şey nedir? Uzun zamandır feshedilmemesi için kadınlar uğraşırken cinayetlerin, tacizlerin devam edip zirve yaptığı şu dönemde hükümetin yaptırımlarla ilgili net bir planı yok. Ancak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, hukuk sistemimizin zaten bu mesele ile savaşacak kadar güçlü olduğunu ve ‘sıfır tolerans’ ilkesinin devam edeceğini belirtti.

Şimdi beklenen ise, madem sözleşme feshedildi; aileyi, kadını, erkeği koruyan maddelerle gerçek yaptırımların ortaya konması. Ve çaresizce ağladığımız işkencelerle ölen o kadınlar için artık bir şeyler yapılması.

Yorum Yap