1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. İşte Bu Hastalık Depresyon ve Anksiyeteye Sebep Oluyor: Çağımızın Problemi ‘Yalnızlık Korkusu’

İşte Bu Hastalık Depresyon ve Anksiyeteye Sebep Oluyor: Çağımızın Problemi ‘Yalnızlık Korkusu’

korku

Sinirlerimiz bozulduğunda, hiçbir şey yolunda gitmediğinde, düşünmemiz gereken önemli bir mevzu olduğunda hepimiz “Yalnız kalmak istiyorum.” demişizdir. Tabi bu durum normal sağlık durumundaki insanlar için geçerli. Peki ya ruhsal açıdan dengesizliklerimiz ve korkularımız varsa.

Psikoloji biliminde Monofobia olarak da anılan Yalnızlık Korkusu; başka insanların varlığı ve yardımı olmadan yaşadığını hissedememe, korku içinde olma duygu durumudur. Yani eğer böyle bir korkuya sahipseniz bırakın yalnız kalmak ile ilgili cümleler kurmayı tek başına ekmek almaya bile gitmek istemeyebilirsiniz.

1Nedenleri Neler?

Yalnızlık korkusunun temelinde, terk edilmiş olma ya da öyle hissetme, sevilmemiş ve ihmal edilmiş olma olabilir. Ayrıca belirli bir döneme kadar hiç yalnız kalmamış kişiler yalnızlığa karşı korku geliştirmiş olabilirler.

2Duyguyu Baskılamak

Yalnızlık korkusu duyan kişiler bu korkunun üstüne gitmek yerine onu gizleyen hareketlerde bulunabilirler. Fazla sosyal davranışlarda bulunarak mutlu hissetmedikleri ortamlara sıklıkla katılabilirler. Bununla birlikte aşırı internet ve sosyal medya düşkünlüğü yaşayabilirler. Bu kişiler evlerinde sürekli televizyonu açık bırakarak bir sese ihtiyaç duyabilir. Yalnız kaldıkları her durumda telefonlarına sarılıp çeşitli aramalar yapabilirler.

3Ne Zaman Destek Alınmalı?

 

Korkunun her evresi farklı sonuçlar verebilmekte. Bazı durumlarda psikolojik etkilerin yanına kalp çarpıntısı, terleme gibi fiziksel etkiler de görülebilmekte. Korkular ilerlediği durumlarda ise panik atak, depresyon ve anksiyete açığa çıkar. Kişiler tek başlarına mücadele edemez hale gelirler. Bu şekilde seyreden yalnızlık korkusu muhakkak bir uzman tarafından tedavi edilmelidir.

4Nasıl Tedavi Edilir?

Yalnızlık korkusu ile mücadelede, en sık kullanılan tedavi şekli bilişsel davranışçı terapi ve sistematik duyarsızlaştırma veya maruz kalma terapisidir. Öncelik kişilerin yalnızlıktan korkmanın yersiz olduğunu kabullenmesi. Bu kabulleniş sonrasında yalnızlıktan yararlanmak ve kendine vakit ayırmaya teşvik etmek tedavinin devamlılığını sağlıyor. Kişileri tek başlarına yapacakları spor, nefes terapisi, sosyal sorumluluk projeleri gibi aktivitelere yönlendirmek güzel sonuçlar verebiliyor.

En önemlisi de insanlarla birlikte olmanın da yalnız kalmanın da kendi seçimimiz olduğunu kabullenmek ve her ikisinin de tadını çıkarmayı öğrenmek.

 

 

 

Yorum Yap