1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Karar Bozuldu: Uber Türkiye’de Tekrar Faaliyete Geçecek!

Karar Bozuldu: Uber Türkiye’de Tekrar Faaliyete Geçecek!

kapak

Bilmeyenler için Uber, mobil uygulaması bulunan bir ulaşım şebekesi şirketidir. Daha önce Uber Türkiye’de tamamen yasaklanmıştı. İstinaf mahkemesi daha önce verdiği kararı bozarak, Uber uygulamasına konulan erişim yasağını kaldırdı. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası bu karara tepki gösterdi. Başkan Eyüp Aksu, kararın bozulması hakkında hukuki alanda haklarımızı arayacağız açıklamasında bulundu.

1İstinaf Mahkemesi Kararı Bozdu


İstinaf mahkemesi Türkiye’de Uber’e erişim engeli getiren ilk derece mahkeme kararını hatalı buldu. Yeni alınan kararla erişim engelinin kaldırılması sonucunda Uber, Taksi ürünüyle Türkiye’de faaliyet göstermeye devam edecek. Alınan bu karar tartışmaları da beraberinde getirdi.

2Uber Türkiye’ye Geri Döndü


Uber, Türkiye’de tamamen yasaklanmadan ve uygulamaya erişim engellenmeden önce yoğun olarak kullanılmakta idi. Kararın bozularak, Uber’in Türkiye’de yeniden aktif olarak faaliyetlerini sürdürecek olması taksi kullanıcılarını mutlu ederken, taksiciler tarafından tepkiyle karşılandı.

3Taksiciler Esnaf Odası’ndan Tepki Geldi


İstinaf kararının bozulması sonucunda İstanbul Taksiciler Odası’ndan da tepki gecikmedi. Konu ile ilgili Başkan Aksu açıklama yaparak, daha önceki senelerde olduğu gibi boykot yapmayacağız dedi. Bununla birlikte bu süreçte sadece hukuk alanındaki haklarını kullanacaklarını dile getirdi.

Eyüp Aksu, alınan yeni kararla ancak T plakalı ticari araçların uygulamayı indirerek, Uber taşımacılığını yapabileceğini dile getirdi. İstinaf mahkemesi tarafından böyle bir karar alınmasının nedeninin ise büyük özel araçlarla taşımacılığın haksız rekabete neden olacağı.

4Ne Olmuştu?


Daha önceki süreçte Uber’e ilişkin olarak taksici birlikleri ve dernekleri dava açmıştı. Bu davanın sonucunda Uber’in Türkiye’deki faaliyet alanı sonlandırılmış, uygulamalarına ve web sitesine erişim engeli gelmişti. Korsan faaliyet olarak belirlenen Uber, taksiciler tarafından da kullanılmaktaydı. 66 ülkede aktif olarak kullanılan Uber, 700’den fazla şehirde 19 milyon yolculuğa imkan sağlıyor.

5Uber’den Açıklama


Konu ile ilgili Uber Global sözcüsü ‘Türkiye’ye inanıyoruz ve bağlıyız’ diyerek, İstinaf mahkemesinin kendileri için aldığı olumlu karardan mutlu olduklarını ifade etti. Uber sözcüsü açıklamasında İstanbul’daki tüm sarı ve yolcu taksi şoförlerine aynı şekilde uygulamanın sunulmaya devam edeceğini bildirdi. İlerleyen süreçte Uber’in Türkiye’deki faaliyetlerini ve alınacak yeni kararları merakla bekliyoruz.

Yorum Yap