1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Katarlı Öğrenciler Tıp Fakültesine Sınavsız Girebilecek İddiası: Resmi Gazete’de Yayınlandı

Katarlı Öğrenciler Tıp Fakültesine Sınavsız Girebilecek İddiası: Resmi Gazete’de Yayınlandı

171372

Haftasonu üniversite hayatına adım atabilmek için her yıl olduğu gibi bu yıl da gençlerimiz sınav salonlarında ter dökecekken ani bir haberle karşılaşıldı. Tabi haberin sosyal medyadaki yansımaları gençleri biraz kızdırdı. Ancak işin aslını biz size anlatalım istedik. İşte Resmi Gazete’de yayınlanan haberin detayları:

1Karşılıklı Bir Protokol

Her ne kadar sosyal medyada tepkilere yol açsa da bu karar yeni olmayan bir protokolün sonucu. 2 Mart 2021’de Doha’da imzalanan protokole göre Katar Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı öğrenciler ülkemizde sınavsız diş hekimliği, eczacılık, hemşirelik alanlarında ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim alabilecek. Ve bu protokole bağlı olan uygulama karşılıklı olarak planlandı. Yani isteyen TSK mensupları da kontenjanlar dahilinde Katar’da aynı eğitimleri alabilecek.

2İlk Protokol Katar ile Değil

Askeri tıbbın gelişimi için, Türkiye ve Katar arasında imzalanan “Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İş Birliği Protokolü”  iki ülkenin işbirliği yaptığı ilk protokol değil.  Katar haricinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Azerbaycan, Kazakistan, Afganistan, Arnavutluk, Moldova, Gambiya, Somali ve Güney Kore’nin de bulunduğu 20’den fazla ülkenin askeri öğrencisi ülkemizde eğitim alabiliyor.

3Milli Savunma Bakanlığı İsyan Etti

Anlaşmanın sosyal medyaya ‘Katarlı gençlere Türkiye’de sınavsız tıp eğitimi hakkı verildi’ şeklinde yansıyınca Milli Savunma Bakanlığı açıklama yaptı:

“Bu protokol askeri sağlık alanında işbirliği protokolü ve misafir personel ve misafir öğrenciler Katar Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan asker sivil personel ile Katar silahlı kuvvetlerinde görev yapmak üzere eğitim alacak personeli kapsıyor.”

Yorum Yap