1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Kış Ayları Zor Geçmesin: Metabolizmayı Kışa Hazırlamanın Yolları

Kış Ayları Zor Geçmesin: Metabolizmayı Kışa Hazırlamanın Yolları

cold-weather-workouts1-1200x600

Kombileri fulledik, kat kat giyindik. Bu yıl mevsim normallerinin üstünde sıcaklıklar görsek de hava oldukça soğuk. Havalar soğudukça metabolizmamız oldukça yavaşlıyor. Çünkü vücut kendi sıcaklığını korumak için daha az çalışmaya başlıyor. İşte bu günlerde metabolizmamızı bir nebze de olsa hızlandıracak önerileri veriyoruz.

1Öğünleri Arttırmak

Kış mevsiminde havaların soğuması ve evde geçirilen sürenin artması hem duygusal yeme ataklarını arttırıyor hem de hareketsizliği tetikliyor. Bu durum neredeyse her yaştan insanda kilo artışına sebep oluyor. Mutluluğu besinlerde aradığımız bu günlerde kilo artışını sıfıra indirmek ve daha dengeli bir beslenme programı uygulamak için öğünleri arttırabilirsiniz. Öğün aralarını 2-3 saat tutup sağlıklı ara öğünler yaparsanız metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

2Bol Su

Yazın litre litre içilen sular kışın büyük çoğunlukla unutuluyor. Ancak çok dikkat etmek gerekir ki su içmek metabolizmayı hızlandıran en büyük etkendir. Havalar soğuk, su içmek sizi zorluyor biliyoruz ancak kesinlikle bunu atlamamak gerekiyor. Kış aylarında su içmek için susamayı beklemeden günde kilonuza göre 2-3 litre su içmeyi ihmal etmeyin.

3Oksijene Doyun

Metabolizmanızı hızlandırmanın bir yolu da kandaki oksijen seviyenizi arttırmaktır. Düzenli yapılan egzersizler bu oksijeni yüzde 15 oranında arttırabilir. Özellikle açık havada yapılan uzun yürüyüşler, haftada 4 gün yapılacak fiziksel aktivite hem oksijen almanızı sağlayacak hem de serotonin oranını arttırarak size mutluluk verecek. Böylece kış aylarında kilo dengenizi koruyabileceksiniz.

 

 

 

 

Yorum Yap