1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Korona Virüs Aşıları Yapılmaya Başlandı. Bundan Sonra Bizi Neler Bekliyor?

Korona Virüs Aşıları Yapılmaya Başlandı. Bundan Sonra Bizi Neler Bekliyor?

Korona Virüs Aşıları Yapılmaya Başlandı. Bundan Sonra Bizi Neler Bekliyor

Salgının ilk gününden beri heyecanla beklediğimiz aşılar nihayet uygulanmaya başlandı. Özel izinler aracılığı ile ön onay alan aşıların yapılması da bazı tartışmaları beraberinde getirdi. Özellikle ABD’de iş verenlere tanınması planlanan aşı olmayanın işten çıkarılabileceği hakkı tartışılmaya devam ediyor. Biz de sizin için aşılamaya başlanması ile bizi bundan sonra nelerin beklediğini paylaşmak istedik.

1İlk Aşı İngiltere’de Yapıldı

Biontech – Pfizer ortaklığı ile üretilen aşı İngiltere’de uygulanmaya başladı. İlk aşı 90 yaşındaki bir kadına uygulandı. Aşı karşıtının bir hayli fazla olduğu ülkede şu an için aşı yaptırmak zorunlu değil. Ancak önümüzdeki dönemde salgının seyrine göre farklı planlamalar olabilir.

2Aşı Yaptırmak Zorunlu Olabilir Mi?

Bu sorunun cevabı ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Bizim ülkemizde anayasal olarak hiç kimse aşı olmaya zorlanamaz. Ancak ABD gibi bazı ülkelerde özellikle salgın gibi özel durumlarda aşı yapmak zorunlu hale getirilebiliyor.

3İş Hayatında Neler Olacak

Dünyanın çok büyük bir kısmı salgının başından beri evden çalışma sistemine geçti. Aşının yaygın bir şekilde uygulanması ile ofislere dönüş yakın gibi gözüküyor. Ancak yine ABD’de iş verenlerin çalışanlarını aşı olmaya zorlaması söz konusu olabilir. Aşı olmak istemeyen çalışanlar ise işten çıkarılabilir. Ülkemiz için şu an böyle bir durum söz konusu olmasa da gelecek ne getiri bilemiyoruz.

4Aşı Yaptırmanın İstisnai Durumları

Eğer aşı yaptırmak istemiyorsanız istisnai durumlardan birine sahip olmanız gerekir. Bu istisnai durumlar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Örneğin ABD’de engelliyseniz, engelliler yasasına göre aşı olmaya zorlanamıyorsunuz.

5Aşı Salgını Bitirecek Mi?

Uzmanların söylemlerine göre aşının salgını bitirebilmesinin tek yolu nüfusun %80’inin aşılanması. Bu noktada da satın aldığınız aşı miktarının önemi ortaya çıkıyor. Türkiye’nin şu ana kadar sipariş vermiş olduğu aşı miktarı ile nüfusun ancak %30’u aşılanabiliyor. Bu da salgının durdurmak için yeterli olmadığından aşı satın alma çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

6Önümüzdeki Dönemde Seyahat

Seyahat edebilmemizin geleceği ile ilgili pek çok farklı görüş mevcut. Aşılamanın yaygınlaşması ile ülkelerin girişlerde turistlere aşı olup olmadıklarına dair bir belge bile isteyebileceği ve aşı olmadıysanız sizi istedikleri kadar karantinada tutabilecekleri konuşuluyor.

Yorum Yap